Doha Hamad Havalimanı Genişliyor | Boarding Info

Written by 18:05 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Doha Hamad Havalimanı Genişliyor

İlk olarak 2019’da kamuoyuna duyurulan Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesi planı için düğmeye basıldı. Projenin ilk aşamasına, Ekim 2022’de, FIFA Dünya Kupası’ndan önce başlanacak.

Doha’da Hamad Uluslararası Havalimanı, 2014’te kapılarını açtı. Havalimanının yıllık yolcu kapasitesi, başlangıçta 29 milyondu. Ancak ilk günden bu yana, havalimanı kapasitesinin önemli ölçüde artırılması için planlar geliştiriliyordu. Katar, Dünya Kupası öncesinde, kapasiteyi artırmak için çalışmaları hızlandırdı ve planın ilk aşaması için start verilmesi bekleniyor.

Doha Hamad Havalimanı’nın genişletilme projesinin ilk aşaması Ekim 2022’de başlayacak. Bu adımla, yolcu kapasitesi, yıllık 58 milyona çıkacak.

Doha Hamad Havalimanı

Ocak 2023’te başlayacak havalimanı genişletme projesinin son aşamasının 2,5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Böylece yolcu kapasitesi yıllık 70 milyona çıkacak.

Havalimanı genişleme projesi tamamlandıktan sonra, nasıl görüneceğine dair bir video 2019’da yayınlanmıştı.

Aşağıda, kısa süre içinde başlayacak genişleme projesinin detaylarını anlatan bir video var

Havalimanının genişletilmesiyle yolcular bekleyen bazı yenilikler şu şekilde:

  • 268 metrekaresi su alanı olan, 10.000 metrekarelik kapalı tropikal bahçe
  • 11.720 metrekarelik ekstra yiyecek – içecek bölgesi ve mağaza alanı
  • 9.000 metrekarelik yeni, Qatar Airways Al Mourjan Dinlenme Salonu (Lounge)

DOHA MI SİNGAPUR MU? HANGİSİ ŞELALE FİKRİNİ ÇALDI?

Kapalı tropik bahçe ve şelale konsepti, 2019’da Singapur Changi Havaalanı’nda açılan The Jewel Terminali’nden bu yana, havacılık tutkunları için oldukça tanıdık.

2019’da Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, Singapur’un Doha’nın fikrini çaldığını iddia etti:

Singapur Changi Havalimanı Jewel Terminali

“Birileri altı yıl önce masada olan tasarımımızı kopyaladı. O ülkeden şahıslar da vardı. Adını veremeyeceğim, fikri kim aldı, kim yaptı (kendileri)” şeklinde konuştu. Al Baker, The Jewel’in bir alışveriş merkezi olduğuna, Doha’nın ise uluslararası bir havalimanı olduğuna da dikkat çekti.

Qatar Airways’in Doha Havalimanı’ndaki mevcut Al Mourjan Business Class Özel Yolcu Salonu, yoğun zamanlarda kalabalıklaştığı için artık talebi karşılayamıyor.

Doha Hamad Havalimanı Al Mourjan Lounge

Yeni yapılacak olan özel yolcu salonunun bir spa, spor salonu, restoranlar ve bir iş merkezini de içermesi bekleniyor. Qatar Airways mevcut dinlenme salonlarını da aktif şekilde tutacak. Böylece business class yolcuları için bu özel yolcu salonu kapasitesi neredeyse iki katına çıkacak. Yeni yapılacak salonun, Al Mourjan Lounge South olarak isimlendirilmesi bekleniyor.

(Visited 156 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info