Dünyanın En Büyük Havalimanı Dubai Al Maktoum Olacak

Önümüzdeki on yıl içinde, Dubai Uluslararası Havalimanı’nın yerini alarak, Emirates’in yeni evi olması planlanan Dubai Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesine ilişkin resmi plan açıklandı.

Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB), Dubai’ye hizmet veren en büyük uluslararası havalimanı durumunda. Dünyanın en yoğun havalimanları listesinde üst sıralarda yer alan ve geçtiğimiz yıllarda 100 milyon (yıllık) yolcu sayısına bir hayli yaklaşan Dubai Havalimanı, uluslararası yolcu sayısı bakımından ise dünyanın en yoğun havalimanları listesinde zirveyi kimseye kaptırmıyor. Bu durum, Emirates’in Dubai’yi küresel bir merkez haline getiren, kapsamlı uçuş ağı sayesinde mümkün olabiliyor.

Tüm bu olumlu tablolara rağmen, Dubai’nin bundan daha büyük hedefleri var. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’nin de çok yakınında yer almasına rağmen Dubai’de aktif hizmet veren ikinci bir havalimanı daha bulunuyor. Resmi adı Dubai Al Maktoum Havalimanı (DWC) olan bu meydan, genellikle Dubai World Central Havalimanı olarak anılıyor.

Dubai Al Maktoum Havalimanı (DWC) teknik olarak 2010 yılında açıldı. Başından beri amaç, Emirates’in eninde sonunda bu havalimanına taşınmasıydı. Ancak işler tam olarak planlandığı gibi gitmedi. Havaalanı şu anda öncelikle kargo uçaklarına hizmet veriyor ve aynı zamanda Emirates’in aktif olarak hizmet vermeyen uçakların çoğu buraya park ediliyor. Pandemi sırasında Dubai Al Maktoum Havalimanı, dev bir Airbus A380 ve Boeing 777 parkına dönüşmüştü.

Hedef, Dubai Al Maktoum Havalimanı’nın bölgedeki yeni merkez haline gelmesi ve mevcut havalimanının yerini almasıydı. Ancak hükümet, bu hedefe tam anlamıyla sadık kalamadı.

Başlangıçta, havalimanının 2017 yılında tamamen faaliyete geçmesi planlanıyordu, ancak küresel mali kriz, bu  hedefin 2027’ye ötelenmesine neden oldu. 2019’da, havalimanının genişleme projesi donduruldu. Geleceği bu kadar belirsiz olan bir havalimanına para harcamaya devam etmek istenmedi. Bu gelişmenin arkasındaki temel sebep, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2010’dan bu yana en yavaş büyümenin 2018’de gerçekleşmesiydi. Ardından küresel pandemi krizi başladı ve tüm planlar tamamen alt üst oldu.

Abu Dabi Havalimanı’nın yeni terminali de çok uzun gecikmeler ve tartışmalar sonunda, geçtiğimiz aylarda hizmete başlamıştı.

Al Maktoum Havalimanı Dünyanın En Büyüğü Olacak

Dubai Emiri Muhammed bin Rashid Al Maktoum, geçtiğimiz günlerde Dubai Al Maktoum Havalimanı’ndaki yeni yolcu terminalleri planlarını onaylayarak, yaklaşık 35 milyar Dolarlık proje için düğmeye bastı. Yeni plan doğrultusunda, Dubai Al Maktoum Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Dubai Al Maktoum Havalimanı (DWC) inşaat tamamlandığında yıllık 260 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. 70 kilometre karelik bir alan kaplayacak meydan, mevcut Dubai Uluslararası Havalimanı’nın beş katı büyüklüğünde olacak. Al Maktoum Havalimanı, 400’e yakın uçak kapısına sahip, beş farklı yolcu terminali ve beş paralel pist bulunacak.

Havalimanı genişletime projesi aynı zamanda Dubai South Projesi’nin bir parçası haline gelecek. Bu kapsamda, önümüzdeki yıllarda havalimanı çevresinde büyük bir şehir inşa edilecek. Yeni kurulacak bölgede, yaklaşık bir milyon insan için konut da inşa edilecek. Havalimanı ve yeni kurulacak şehir, Dubai şehir merkezinin biraz güneyinde kaldığı için, havaalanına gidiş-dönüş konusunda toplu taşıma seçenekleri de öncelik haline gelecek. Bu alanda da ciddi yatırımlar yapılacak.

Yenilenen genişleme planına göre, tüm operasyonların on yıl içinde yeni Dubai Al Maktoum Havalimanı’na taşınması hedefleniyor. Yani en geç 2034 yılına kadar Emirates’in yeni evi Al Maktoum Havalimanı olacak.

adbanner