Dünyanın En İlginç Havalimanı Tarifesi

El Salvador, dünyanın en pahalı havaalanı tarifesini, havaalanlarını iyileştirme gerekçesi altında, kısa süre önce uygulamaya başladı. Ancak bu tarife yalnızca bazı yolcular için geçerli. Afrikalılar ve Hintliler, bundan böyle El Salvador’a yapacakları uçuşlar için 1.130 Dolar daha fazla bilet parası ödeyecek!

23 Ekim 2023 itibarıyla, El Salvador Uluslararası Havalimanı’nda (SAL) yolculara yönelik yeni bir “havaalanı iyileştirme tarifesi” uygulamaya konuldu. Havalimanını yöneten Otonom Liman İcra Komisyonu (CEPA) tarafından başlatılan uygulama ile ilgili olarak Devlet Başkan Nayib Bukele “tüm yolculara birinci sınıf hizmet sağlamak amacıyla” yenilenen tarife üzerinden elde edilecek gelirin, ülkenin ana havaalanını modernize etmek için harcanacağı bilgisi paylaşıldı.

Havaalanlarının, çeşitli iyileştirmeleri finanse etmek için yolculardan ek hizmet bedeli alması, ilk kez yaşanan bir olay değil. Ancak El Salvador’daki yeni tarife, yolcu başına 1.000 Dolar artı %13 vergiden oluştuğu için büyük bir tepki görüyor.

Yolcu başına 1.130 Dolar’lık artış başlı balına bir sorunken, önemli bir ayrıntı daha var. Bu ekstra ücreti yalnızca Afrika’daki ülkeler ve Hindistan’ın da aralarında olduğu 57 ülkenin vatandaşları ödeyecek. El Salvador’a gelen uçağa binmeden önce bu tarifenin bilet fiyatına uygulanması ve tahsil edilmesi havayolunun sorumluluğunda. Üstelik biletini, bu yeni ücret tarifesi açıklanmadan önce ayırtanlar için de bu durum geriye dönük olarak da geçerli olacak.

El Salvador’un havaalanı için aldığı ekstra ücretin nedeni nedir?

Yapılan tarife değişikliğinin, Afrika ve Hindistan’dan El Salvador’a seyahat etmek isteyen yolcuların caydırılması amacını taşıdığı tahmin ediliyor. Ancak ülkedeki yönetim, bunu havalimanı iyileştirmelerinin finansmanına yardımcı olmayı amaçlayan bir ek gelir kalemi olarak göstermeye çalışıyor. Ancak durum gerçekten böyle olsaydı, ülkeye seyahat eden yolcuların küçük bir yüzdesine, son derece absürt bir miktarda vergi koymak yerine, her yolcusudan alınabilecek küçük bir vergi artışı çok daha makul olabilirdi.

Şimdi, herkes El Salvador’un, bu ülkelerden gelen yolcuların, El Salvador üzerinden seyahat etmesini neden engellemek istendiği sorusunun yanıtını arıyor.

Afrika ve Hindistan’dan gelip, daha sonra El Salvador’da kalan çok sayıda insan mı var?

Yoksa bu kararın arkasında, Afrika ve Hindistan’dan yola çıkıp, El Salvador üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen insanlar mı var? Pek çok göçmen, Amerika Birleşik Devletleri’ne Orta Amerika üzerinden giriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Yarımküre İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Brian Nicholas, kısa süre önce El Salvador Başkanı ile görüşmüştü.

adbanner