Dünyanın En Kuzeyinden En Güneyine Uçuş Ne Kadar Sürer?

Norwegian Havayolları, bir basın bülteniyle dünyanın en kuzeyi ile en güneyini birbirine bağlayan tek havayolu olduğunu duyurdu!

Uçuş ağını dünyanın dört bir yanında genişletme çalışmalarını sürdüren düşük maliyetli (low cost) havayolu Norwegian, tatilcileri, seyahat meraklılarını ve uçuş tutkunlarını yakından ilgilendiren bir duyuru yaptı. Artık, dünyanın en kuzey ve en güney şehirleri olan Arctic ile Ushuaia arasında Norwegian ile seyahat etmek mümkün. 4 bacaktan oluşan böylesi heyecanlı bir seyahatin bedeli, tek yön yaklaşık 400 Sterlin’den başlıyor.

Havayolu kuzey ve güney yarım küredeki şehirleri birbirine bağlayan kapsamlı küresel bir uçuş ağı geliştirdi. Uçuş ağına Avrupa içinde kısa menzilli bir uçuşla, Arjantin’de bir iç hat uçuşu da ekleyen havayolu; bu iki uçuşu nonstop olarak gerçekleştirdiği Londra Gatwick-Buenos Aires uçuşlarına bağladığı anda dünyanın en kuzey ve en güneyini yolcuları için birbirine bağlamış oldu.

Norwegian, 21 Eylül’den itibaren dünyanın en kuzeyindeki havalimanının olduğu Norveç şehri Svalbard ile Oslo arasını birbirine bağlarken; dünyanın en güneyindeki havalimanının olduğu, Antarktika’nın giriş kapısı olarak kabul edilen Arjantin şehri Ushuaia’yı da başkent Buenos Aires’e bağladı. Bu uçuşlar da Norwegian’ı dünyanın en kuzeyini en güneyine bağlayan tek havayolu yaptı.

Kuzeyden güneye yolculuğun tamamı 9.800 millik (15771 km) bir mesafeden oluşuyor. 4 bacakta yaklaşık 25 saat süren bu seferlerde yolcular üç uçuşta Boeing 737-800 ve bir uçuşta Boeing 787-9 Dreamliner uçaklarıyla seyahat ediyor.

Yolcular, Kuzey Kutbu’ndan yaklaşık 650 mil uzaklıkta bulunan Svalbard’da başlayan bu eşsiz yolculukta önce Oslo’ya ulaşıyor. Oslo’dan Londra Gatwick’e yapılan bir uçuşla devam eden seyahat; Gatwick’den Buenos Aires’e yapılan uzun bir gece uçuşuyla devam ediyor. Arjantin başkentini keşfetmek için şehirde yaklaşık bir gün geçiren yolcular ertesi gün, yolculuğun son bacağını Buenos Aires’in iç hat uçuşlarının icra edildiği havalimanı Aeroparque’den Antarktika’nın ana giriş kapısı olan Ushuaia’ya yapıyor.

UÇUŞUN DETAYLARI!

Bahsedilen uçuş güzergahı şu şekilde:

  • DY0397 Svalbard-Oslo Kalkış: 12:40 PM Varış: 3:35 PM
  • D82807 Oslo-Londra Kalkış: 6:45 PM Varış: 8:05 PM
  • DI7505 Londra – Buenos Aires Kalkış: 10:30 PM Varış: 08:10 AM (+1 gün)
  • DN6120 Buenos Aires-Ushuaia çıkışlı Kalkış: 6:35 PM Varış: 10:15 PM

Norveçli havayolunun, ne kadar küresel bir marka haline geldiğini göstermesi açısından çok güçlü bir değer yaratan bu uçuşa rezervasyon yapan biri olur mu bilinmez. Buenos Aires’teki uzun konaklama süresine bakıldığında çok fazla tercih edilebilecek bir seyahat planı gibi görünmüyor.

Üstelik en kuzeyden en güneye yapılacak seyahatin her bacağı için ayrı ayrı bilet almak isterseniz, sistemde başlangıç fiyatları şu şekilde:

  • Svalbard – Oslo 78.10 Sterlin
  • Oslo -Londra 26.40 Sterlin
  • Londra – Buenos Aires 249.90 Sterlin
  • Buenos Aires – Ushuaia 44.50  Sterlin

Üstelik Antarktika’da yapılacak diğer turların aşırı pahalı olduğu da düşünülürse böylesi bir uçuşun maliyetleri çok daha fazla artıracağı kesin görünüyor.


İlgili Haber | Antarktika’ya Gitmek Neden Pahalı? 

Muhammed YILMAZ

adbanner