Dünya’nın En Uzun Asma Köprüsü

Uzun süredir merakla beklenen, Portekiz’in rekortmen asma köprüsü, geçtiğimiz günlerde halka açıldı. Çelik gibi sinirleri olan maceraperestler, köprü üzerindeki ilk yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Porto’dan arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktaki Arouca kasabasında yer alan yeni 516 Arouca Köprüsü, Dünya’nın en uzun yaya asma köprüsü rekorunu eline geçirdi. Aynı zamanda en korkunç manzaraya sahip köprüler arasında da yerini rahatlıkla alacak gibi görünüyor.

Köprü, hızlı akan Paiva Nehri’nin 570 feet üzerinde, kuleler arasında asılı duruyor. Köprünün uzunluğu, 1,693 feet yani yaklaşık yarım kilometre. Dar, çelik bir yol şeklindeki köprüden karşıya geçmek, 5-10 dakika sürüyor. Kalp sağlığı bozuk olanlar için bu köprüde yürüyüş yapmak tavsiye edilmiyor. Zira, köprü her adımda biraz daha fazla sallanıyor ve aşağı bakıldığında görülen tek şey, baş döndürücü kanyon manzarası!

Köprüyü ilk geçenlerden biri olan Hugo Xavier, Reuters’e verdiği demeçte, “Biraz korktum ama buna değdi. Olağanüstüydü, eşsiz bir deneyimdi, adrenalin patlaması yaşattı.” şeklinde görüşlerini belirtti.

En uzun yaya asma köprüsü konusunda mevcut Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi, 1.280 feet ile Japonya’daki Kokonoe Yume Köprüsü’ndeydi. Ancak, Associated Press’e göre, 2017’de İsviçre’de açılan Charles Kuonen Asma Köprüsü’nün uzunluğu 1,621 feet.

Arouca Belediye Başkanı Margarida Belem ise köprü açılışında: “Üstesinden gelmemiz gereken birçok zorluk vardı. Ama başardık. Dünya!da bunun gibi başka bir köprü yok.” diyerek haklı gururunu paylaştı.

Hizmete alınan asma köprü, küçük kasabanın, bölgeye daha fazla ziyaretçi ve yeni sakinler çekmek için hayata geçirmeye çalıştığı uzun vadeli planının bir parçası. Arouca Köprüsü, artık tüm gezginlere açık. Biletler yaklaşık 12 ila 14 Dolar arasında değişiyor ve online olarak satın alınabiliyor.

adbanner