Dünyanın İlk Elektrikli Şehirler Arası Uçuşu

Elektrikli, dikey iniş kalkış yapabilen (eVTOL) hava aracı geliştiren AutoFlight, 27 Şubat 2024’te, Prosperity isimli uçağıyla, Shenzhen ve Zhuhai arasında 50 kilometrelik bir gösteri uçuşunu başarıyla tamamladı. Şirket, bu özel uçuşun, bu tür bir uçakla gerçekleştirilen, dünyanın ilk elektrikli şehirlerarası uçuşu olduğunu iddia ediyor.

Zhuhai ve Shenzhen, Çin’deki Pearl Nehri Deltası’nın karşı taraflarında yer alıyor. AutoFlight’ın Prosperity isimli eVTOL’u, iki şehir merkezi arasında yolculuk yapmak için harcanması gereken üç saatlik zaman dilimini, yaklaşık 20 dakikaya indirdi ve bunu bağlantıyı tamamen otonom bir şekilde kurdu.

Bu uçuşunun gerçekleştirildiği yerin seçimi tesadüf değildi. AutoFlight ve 100 adet Prosperity uçağı sipariş eden ortağı Heli-Eastern, Çin’in bu bölgesinde gelişmiş hava hareketliliği (AAM) hizmetlerinin geliştirilmesi için muazzam bir potansiyel öngörüyor.

Yaklaşık 100 milyon insana ev sahipliği yapan ve ülkenin en büyük ekonomik merkezleri arasında olan, Pearl River Delta bölgesindeki bu iki şehrin yerel yönetimleri de eVTOL ekosisteminin gelişimini aktif olarak destekliyor. Hedef, gelişmiş hava hareketliliği hizmetlerinin kullanıma sunulduğunu dünyadaki ilk bölgelerden biri olmak.

Merkezi Çin’de bulunan ve Almanya ile ABD’de faaliyet gösteren AutoFlight şirketi, 2023 yılında tek akü şarjıyla 250,3 kilometre uçulan, en uzun elektrikli eVTOL uçuşu rekorunu kırarak manşetleri süslemişti. Firma, beş koltuklu Prosperity’nin 2025 yılına kadar mürettebatlı uçuşlar için sertifika almasını bekliyor.

adbanner