Dünya’nın İlk Uçan Motosikleti Geliyor

Uçan arabaları unutun! Dünyanın ilk uçan motosikleti geliyor. Speeder’ın tasarım ekibi, bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen uçak motosikletin, kısa süre önce uçuş testlerini başarıyla geçtiğini açıkladı. Uçan motosikletin, 2023 yılına kadar ticari olarak satışa sunulması bekleniyor.

California merkezli Jetpack Aviation, jet güdümlü uçan motosiklet prototipinin, test uçuşlarını başarılı bir şekilde tamamladığını duyurdu. Öngörülen performans değerlerine ulaşılmasının ardından, iki farklı modelin üretilmesi ve piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Speeder isimli uçan motosiklet, Jetpack Aviation’ın kendi uçuş kontrol yazılım programını yazdığı bir mühendislik harikası. Bir buçuk yıl süren bu çalışmanın sonucunda ortaya konulan ürün, tipik bir motosiklet gibi çalışan ve uçuş sırasında otomatik olarak kendini dengeleyebilen sezgisel bir sisteme sahip olan uçan motosiklet.  Bu hava aracı, bir otomobilin kapladığı alandan dikey olarak inip kalkabilecek ve otonom uçmak üzere programlanabilecek.

Jetpack Aviation CEO’su David Mayman: “İki yıl içinde [pilot lisansı gerektirmeyen] ultra hafif bir versiyon ve daha sonraki altı ay içinde deneysel bir kategori versiyonumuz olabilir. Ultra hafif versiyon 60 mil yani yaklaşık 100 km (FAA kuralları) ve 15 dakikalık uçuş süresi ile sınırlı olacak. Deneysel versiyon, uçmak için temel bir pilot lisansı gerektirecek. Bu versiyon ile yaklaşık 35 dakikalık bir uçuşta 250 mil yani yaklaşık 400 km mesafeye ulaşmak mümkün olabilecek.” şeklinde projeyi özetliyor.

Orijinal tasarım dört türbin öngörse de, nihai ürün, yedeklilik yoluyla güvenliği sağlamak için bisikletin her köşesinde iki tane olmak üzere sekiz türbine sahip olacak. Ayrıca, Speeder’ı diğer VTOL araçlardan ayıran en önemli özelliği boyut-yük oranı. Yaklaşık 136 kg ağırlığındaki Speeder’ın 270 kg ağırlığı taşıyabilmesine izin verecek etkileyici bir güç sunulacak. Etkileyici hava aracı ayrıca el kumandalarına, 12 inçlik bir navigasyon ekranına ve radyo iletişim sistemine sahip olacak.

Prototipin güncellenmiş bir versiyonu olan Speeder 2.0, önümüzdeki günlerde daha yoğun testlerden geçecek. Testlerin 2022’nin başlarında başlaması bekleniyor. Jetpack Aviation, gelecekteki testler de dahil olmak üzere tüm operasyonlar için Prometheus Fuels, Inc. ile yaptığı bir anlaşma kapsamında, yüzde 100 sıfır net karbon emisyonu taahhüt ediyor.

Projenin geleceğine dair çok daha iddialı hedefler var. Daha fazla menzil için ayrılabilir kanatlar geliştirmek bunlardan biri. Yangın söndürme amaçlı kullanabilmek için özel bir hazne entegrasyonu; tıbbi personel, ekipman veya yaralı yolcuları taşıyabilmek için özel bir taşıma bölmesi oluşturulması gibi fikirler mevcut. Askeri amaçlı kullanım ile kamu güvenliği kuruluşları için uçan motosikletin başka versiyonları üzerinde de çalışılacak.

Jetpack Aviation, Speeder’ın tüketici sürümleri için başlangıç ​​fiyatını 381.000 Dolar olarak belirledi ve ön siparişleri şimdiden almaya başladı.

adbanner