Dünya’nın Kelebek Cenneti Hangi Ülke Seçildi?

Londra Doğa Tarihi Müzesi tarafından yayımlanan yeni bir araştırma raporuna göre, Kolombiya, Dünya’daki kelebek türlerinin yaklaşık yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyor ve bu alanda liderliği elinde bulunduruyor.

Uluslararası bir grup bilim insanı, Dünya’nın en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olan Kolombiya’da 3.642 kelebek türü ve 2.085 alt tür belirledi.

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde kelebek uzmanı Blanca Huertas: “200’den fazla kelebek türü yalnızca Kolombiya’da yaşıyor ve Dünya’nın başka hiçbir ülkesinde yaşamıyor” diyor. “Ayrıca, onları kaybedersek, kurtarma şansımız olmayacak ve sonsuza kadar geri getiremeyeceğiz” diyerek, doğal yaşam alanlarının korunması çağrısında bulunuyor.

Ömür boyu gözlem

Müzeden yapılan açıklamada, bilim insanlarının bu projeye, Kolombiya’ya yapılan çalışma gezileri sırasında çekilen ve 18. yüzyıldan beri var olan 350.000’den fazla fotoğraf ve bibliyografik derlemeyi analiz ederek katıldıkları belirtildi.

Müze, 300 sayfalık liste ile Kolombiya’nın artık Dünya’daki en önemli kelebek türüne sahip ülke olarak resmen tanındığını belirtti. Kolombiya, kuşlar ve orkideler söz konusu0 olduğunda da listenin zirvesinde yer alıyor.

Araştırmaya göre, diğer iki Güney Amerika ülkesi Peru ve Ekvador, benzer bir lepidopteran biyoçeşitlilik düzeyine yaklaşıyor. Ancak şu an için bu ülkelerdeki hiçbir kapsamlı bilimsel yayın kesin olarak bunu bilmemize izin vermiyor.

Araştırmacılar ayrıca Kolombiya’daki kelebek sayımının, hala bilgi eksikliğinden muzdarip olduğunu ve yeni araştırma ve keşiflerle desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Kolombiya’da Çeşitlilik

Kolombiya, çok çeşitli doğal habitatlara, karmaşık ve heterojen coğrafyaya sahip bir ülke. Geçtiğimiz yüzyılda, belirli bölgelerdeki hassas güvenlik durumuna eklenen bu faktörler, bugüne kadar saha araştırmalarındaki ilerlemeleri sınırladı.

Ülkenin birçok bölgesi, 2016 yılında bir barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin (FARC) isyanına karşı on yıllardır silahlı çatışmadan etkileniyor.

Paramiliter ve uyuşturucu kaçakçılığı grupları da ülke genelinde güvensizliği ve istikrarsızlığı körüklüyor.

adbanner