Dünyayı Sarsan Corona Virüsü Yayılmaya Devam Ediyor

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya uçaklar üzerinden yayılan Corona virüsü için havayolları ve havalimanları harekete geçti. Uçaklarda yolculara özel sağlık görevlileri tarafından taramalar yapılırken; havalimanlarında da karantina bölümleri oluşturulmaya başlandı.
Hayvansal kaynaklı virüs, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edildi. Kısa sürede yüksek ateş ile ölümlerin görüldüğü virüsün etkileri Çin’den sonra Tayland ve Güney Kore’de görüldü. Virüs, havayolu seyahatleri ile kıtalar arasında yayılarak ABD’ye de ulaştı.
Çin’de bu ay sonunda kutlanacak yeni yıl sebebiyle milyonlarca insanın dünyanın dört bir yanına seyahat edecek olması, endişeleri artrıyor.
Wuhan Havalimanı’nda çok sayıda iç ve dış hat uçuşu ikinci bir emre kadar iptal edildi. China Southern Havayolları’nın Wuhan-İstanbul uçuşları da durduruldu. Şuana kadar dünya genelinde 17 kişi yaşamını yitirdi.

2019-nCoV” olarak anılan virüsün insandan insana geçtiğini resmen açıkladı.
Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Bogota – Panama City seferi yapan uçağında da Çinli bir yolcunun ‘Corona Virüsü’ taşıdığından şüphelenildi. Yolcu Bogota’da hastaneye kaldırıldı ve uçak dezenfekte edilerek seferine devam etti.

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Hastalığın temel belirtileri, burun akıntısı, öksürük, boğaz ve baş ağrısı, birkaç gün süren yüksek ateş olarak biliniyor. Doktorlar ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla birlikte ılık duş, bol su tüketimi, mümkün olduğunca istirahat ve uyuma öneriyor.
https://www.instagram.com/p/B7p5A5KJUms/

adbanner