Eiffel Kulesi'ni Gece Fotoğraflamak İllegal | Boarding Info

Written by 01:35 Destinasyon, SEYAHAT

Eiffel Kulesi’ni Gece Fotoğraflamak İllegal

İnsan, Paris’e gitmişken, Eiffel Kulesi’nin ünlü ışık showunu görmek, hatta önünde fotoğraf çekilip bu anı ölümsüzleştirmek; bir de üstüne sosyal medyada paylaşarak herkese göstermek istiyor.

Aslında belki de bunu yapmamalıyız❗️

Çünkü gece Eiffel Kulesi’nin fotoğrafını çekmek aslında kurallara aykırı.

Geceleri yıldızların altında, Eiffel Kulesi’nin ışıkları eşliğinde sergilenen tüm Instagram paylaşımları, Facebook gönderileri ve Snap’lerin hepsi teorik olarak yasadışı.

Ciddiyim.

Çünkü gece ışıkla yapılan gösteri ayrı bir sanat olarak kabul ediliyor. İnsanların bunu izinsiz paylaşması veya ticari bir gelir elde etmek için kullanması telif hakkı ihlali oluyor❗️

Kulenin sahibi ve işletmecisi “Société d’Exploitation de la Tour Eiffel”in (SETE) web sitesinde, kulenin aydınlatılmış fotoğraflarının yayınlanması için izin alınması gerektiği belirtiliyor.

Meselenin aslı şu: 1889 yılında inşa edilen Eiffel Kulesi aslında bir kamu malı. Yani, gün ışığında, istediğiniz kadar fotoğraf çekmenizde hiç bir sorun yok.

⛔️Ancak, 1985 yılında başlatılan ışık şovu teknik olarak bir sanat ve bu şov, sanatçının mülkiyetinde.

Gün batımı ile birlikte başlayan ve gece 1’e kadar her saat başı 5 dakika süren ışık şovu ile Eiffel Kulesi aydınlatılıyor. İşte bu esnada görüntü almak yasak❗️

Şaşırtıcı olmayacağı üzere bugüne kadar hiç kimsenin bu sebeple başı ağrımadı. Bu da teorik olarak sizin de fotoğraflamaya devam edebileceğiniz anlamına geliyor.

Zira bu işin takibi ve uygulamasının maliyeti, elde edilecek tazminata göre çok daha fazla olacağı gerekçesiyle buna göz yumuluyor.

Ama bir gün bu konudan ötürü şirket tarafından mahkemeye verilirseniz, sakın beni aramayın❗️Ben üzerime düşeni yapıp sizi uyardım vallahi.

(Visited 1.194 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info