Pasaport Fotoğrafında Makyaj Olur mu?

Los Angeles’ta yaşayan, makyaj temalı sosyal medya yayınlarıyla milyonlarca takipçiye ulaşan güzellik uzmanı-vlogger Alisha Marie, bir arkadaşının düğünü için İtalya’ya giderken İstanbul’da yaşadıklarını anlattı. Pasaportundaki makyajlı fotoğrafı nedeniyle neredeyse uçağı kaçırmak üzere olan Marie, pasaport fotoğraflarında neden çok iyi görünmemek gerektiği konusunda bir hatırlatma yapmış oldu.

30 yaşındaki Alisha Marie, makyajlı pasaport fotoğrafına çok az benzediği için, İstanbul Havalimanı güvenliği tarafından uzun süre incelemeye tabi tutuldu. Marie, bu nedenle neredeyse uçağını kaçırıyordu.

Los Angeles’ten İtalya’ya yapacağı uçuş için İstanbul Havalimanı’nda (IST) aktarma yapan Alisha Marie, havalimanındaki görevliler tarafından pasaportundaki fotoğraf nedeniyle sorguya alındı. Pasaport fotoğrafını çektirmeden önce, çok fazla makyaj yapılmaması gerektiği konusunda uyardı.

@alishamarie

what else would you add to the list??📚✏️📓 #schoolisha #alishamarie

♬ original sound – alishamarie

Alisha Marie, ironik bir şekilde, YouTube’da vesikalık fotoğraf görüntüsünün nasıl olması gerektiği konusundaki bir makyaj eğitimi videosunda, yaşadığı deneyimi takipçileriyle paylaştı. “Seyahat ederken sıfır makyaj ile çok farklı göründüğümü lütfen unutmayın” ifadelerini kullandı.

Los Angeles’tan sıfır makyajla uçağa binen, saçlarını toplayıp siyah bir şapka takan ve bol siyah bir ceket giyen Marie’nin, pasaportundaki fotoğraf ile neredeyse hiç bir ortak özelliği yoktu.

2022’nin sonlarında, kadınların en gurur verici vesikalık fotoğrafını çekinmeleri için makyaj ipuçlarını paylaştığı bir trend TikTok’u kasıp kavurmuştu. Alisha Marie, kendisinin de dahil olduğu bu akımın neredeyse kurbanı oluyordu.

Alisha Marie, makyaj yapmak konusunda çok yetenekli olmasına rağmen seyahat ederken makyaj yapmamayı tercih ediyor. İstanbul Havalimanı’ndaki görevlinin, pasaportunu yüzüne doğru tuttuğunu ve fotoğraftaki kişiyle kendisini karşılaştırmaya başladığını söyleyen Marie, görevlinin, pasaport fotoğrafında gerçekten “farklı” göründüğü için; kendisinden daha fazla kimlik belgesi istediğini anlattı.

“Hayatımda hiç bu kadar çaresiz olmamıştım” diyen Alisha Marie, memurun gitmesine izin vermediği her saniye daha fazla endişelenmeye başladığını da sözlerine ekledi. “İşte bu yüzden pasaportunuz için asla ateşli fotoğraflar çektirmemelisiniz” diye uyardı. Video kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlendi ve birbirinden ilginç yorumlar aldı.

Vesikalık veya biyometrik fotoğraf çekinmek isteyenlerin nasıl makyaj yapacağı konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Ancak SkyScanner Australia, bu fotoğraflarda mümkün olan en doğal görünümün tercih edilmesini öneriyor.


Bir Bakışta | Pasaport Fotoğrafında İyi Görünmek İçin Yapmanız Gereken Makyaj ile İlgili 6 İpucu

Pasaport fotoğrafınızı çekinmeden önce makyaj yapmayı düşünüyorsanız, bu fotoğrafın, seyahat edeceğiniz zamanlardaki halinizi adil bir şekilde temsil etmesi için, normal tarzınıza mümkün olduğunca yakın olması veya sizin mümkün olduğunca doğal bir makyaj uygulamanız öneriliyor.

  1. Altyapıyı iyi hazırlayın: Kayısı renkli correcting primer, cildinize daha sıcak bir ton verebilir. Fotoğraflarda kırmızı bir yüze sahip olma eğilimindeyseniz, yeşil renkli bir astar bunu etkisiz hale getirebilir. Cildinizin pürüzsüz, aydınlık bir görünüm kazanmasını sağlar. Ciltteki renk eşitsizlğini düzenleyerek kusursuz makyaj için doğru ortamı hazırlar.
  2. Kapatıcıyı deneyin: Gereken sert flaş, gözlerinizin altındaki halkaların daha belirgin görünmesine neden olabileceği için, iyi bir vesikalık fotoğraf çekmeyi zorlaştırabilir. Gözlerinize daha parlak bir görünüm vermek için, gözlerinizin altına biraz kapatıcı sürün.
  3. Dudaklarınıza biraz renk verin: Bunun illa rujla olması gerekmez. Renkli bir balsam, parlak flaşın altında kaybolmamaları için dudaklarınızı yeterince belirginleştirebilir.
  4. Yanaklarınızı kontrol edin: Biraz bronzlaştırıcı veya allık, yüzünüze daha sıcak bir görünüm verebilir.
  5. Pudra: Nemli görünüm modadır. Ancak pasaport fotoğrafınızda parlak bir alın veya burundan kaçınmak istiyorsanız, makyajınızı pudra ile yapmanızı öneririz.
  6. Son bir not: Normal veya doğal bir görünüme bağlı kalmanız gerekse de, bu, uygulamada biraz daha fazla yüklenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Makyaj, vesikalık fotoğraflarda daha ince görünür. İsterseniz biraz daha kapatıcı ekleyebilirsiniz.
adbanner