Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Açılan İlk Havalimanı Hangisi?

Londra-Gatwick Havaalanı (LGW), yolcular, personel, bölge sakinleri ve ticari kuruluşların filoları için özel olarak bir elektrikli araç şarj istasyonu açan ilk uluslararası havalimanı oldu.

Gridserve tarafından 8 Ocak 2024’te resmi olarak açılan tesiste, 30 adet yüksek güçlü ve düşük güçlü elektrikli araç şarj cihazı bulunuyor. Kullanıcılar, aldıkları hizmetin bedelini temassız ödeme yoluyla gerçekleştirebiliyor.

Müşteriler araçlarının şarj olmasını beklerken, istasyonun yüksek hızlı Wi-Fi hizmetinden, dinlenme alanından, marketten ve hatta Costa Coffee’den faydalanabiliyor.

Tüm şarj bölmeleri %100 net sıfır enerjiyle çalıştırılıyor. En hızlı şarj cihazları, 10 dakikada 160 kilometreye kadar menzil kazandırma kapasitesine sahip.

Londra Gatwick Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Bronwen Jones: “GRIDSERVE ile yaptıkları iş birliği kapsamında, elektrikli şarj istasyonuna sahip ilk uluslararası havalimanı olmaktan gurur duyuyoruz. Şarj istasyonu, stratejik bir konuma yerleştirildi ve her yıl bölgeden geçen milyonlarca yolcunun, personelin, bölge sakininin ve işletmenin kullanımına açık olacak” ifadelerini kullandı.

Londra Gatwick Havalimanı, önceki taahhüdünün 10 yıl ilerisinde, 2030 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşma taahhüdünü hızlandırdı.

Bronwen Jones sözlerine ayrıca “Londra Gatwick’te yaptığımız her şeyi, sürdürülebilirliğin bir parçası haline getiriyoruz. Herkesin kullanabileceği yeni altyapı hizmetleri sağlayarak, düşük karbonlu bir ekonomi yaratmaya kararlıyız. Böylece hep birlikte emisyonları azaltabiliriz. Uzun vadeli yatırımlarımıza devam ederken GRIDSERVE gibi gelecekteki büyüme eklemeleri de Londra Gatwick’in ekosistemi için hayati önem taşıyor” şeklinde eklemeler yaptı.

LGW yönetimi, 2030 yılına kadar, havalimanına gidiş ve dönüş yolculuklarının %60’ının sıfır veya ultra düşük emisyonlu olmasını hedefliyor.

Bu hedefe ulaşmak için LGW yönetimi, yakın zamanda havaalanının tren istasyonunda büyük yenileme çalışmasını tamamladı ve yeni hidrojen tahrikli otobüslerin finansmanına da yardımcı oluyor.

adbanner