Emirates’in Tercihi Airbus mı Boeing mi Olacak?

Emirates, önümüzdeki on yılda mevcut kapasitesini ikiye katlamayı planladığı için, filodaki mevcut Boeing kargo uçaklarıyla devam etmek veya Airbus’ın kargo modellerine yatırım yapmak arasında karar vermeye çalışıyor.

Bloomberg’te yer alan bir habere göre Birleşik Arap Emirlikleri bayrak taşıyıcısı, Boeing 777-8 kargo uçağı ve Airbus A350’nin kargo versiyonu arasında, artıları ve eksileri tartıyor.

Emirates Kıdemli Başkan Yardımcısı Nabil Sultan, Singapur’daki bir endüstri konferansında konuştu. Bu noktada, karar almanın dört yıl daha sürebileceğini belirtti.

Sultan, havayolunun 2027 yılına kadar, halihazırda sahip olduğundan farklı bir karışıma ihtiyacımı olup olmadığını değerlendireceğini aktardı.

Filoda aktif olarak uçan Boeing 777-300ER uçaklarının bir kısmının, kargo uçağına dönüştürülmesiyle daha fazla kapasite artırımı sağlanmaya çalışılacak. Sultan ayrıca, Emirates COVID-19 salgını sonrasında, SkyCargo’nun hizmetlerine olan talebin arttığını da söyledi.

Sultan, artık kritik noktayı aştıklarını ve artık çok daha istikrarlı bir büyüme aşamasına geçtiklerini belirtti.

Görsel: Christopher Pike/Bloomberg

Ch-aviation.com’a göre Emirates şu anda 11 adet 777-200 uçağından oluşan kargo uçağı filosunu, beş adet daha yeni teslimatla artırmayı bekliyor. Mayıs 2023’te Emirates, iki yeni wet lease yöntemi ile kiralanan iki Boeing 747-F’yi de filosuna kattı.

Toplamda, Emirates’in kargo bölümü, açıklanan siparişler ve kargo uçağı dönüşüm programı doğrultusunda filosuna toplamda 15 kargo uçağının daha eklenmesini bekliyor.

adbanner