Akıllı Tepsi ile Uçaklarda İsraf Azaltılabilir mi?

Abu Dabi merkezli havayolu Etihad Airways, yaptığı en yeni ortaklığının sonucu olarak “akıllı tepsileri” uçaklarında test etmeye başladı. Böylece uçak içi ikramlarda, israfın azaltılması sağlanmaya çalışılacak.

BAE merkezli ürün geliştirme ve tasarım şirketi The Concept ile birlikte çalışan Etihad, yolcuların yiyecek tüketiminin takip edilmesine ve tüketim tercihleri ​​hakkında doğru veriler elde edilmesine olanak tanıyan The Concept’in NEOS Fly + isimli akıllı tepsinin kullanımına başlayacak.

Havayolu, akıllı tepsileri, uçakta yolculara ikram edilen yemeklerin çoğunlukla hangi kısımlarının tüketilmediğini izlemek için kullanacak. Bunun için tepsiye entegre teknoloji sistemleri kullanılırken, veriler, tepsideki, IoT (nesnelerin interneti) chipleri aracılığıyla elde edilecek. Kabindeki servis arabaları (trolley) aracılığıyla havayolunun takip sistemlerine iletilecek.

Etihad, bu anonim bilgileri yemek planlamasını iyileştirmek, işletme maliyetlerini düşürmek ve yaygın gıda israfını azaltmak için kullanmayı umuyor.

Geliştirilen akıllı tepsi konsepti, sürdürülebilirlik çabalarını desteklemek için hayata geçirildi. Tepsilerin kendisi de geri dönüştürülmüş PET şişeler de dahil olmak üzere sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretiliyor.

Bu proje ile havayollarının her yıl 3,9 milyar Dolar’ı aştığı tahmin edilen gıda atığı sorununu çözmeye yardımcı olunması hedefleniyor. Yapılan araştırmalar, uçaktaki her yolcu tarafından üretilen 1,5 kg atığın, dörtte biri kadarının el değmemiş yiyecek ve içeceklerden oluştuğunu ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Etihad, operasyonlarını küçültmeye ve orta ölçekli, full servis hizmet veren bir havayolu olmaya odaklanılacağını duyurmuştu. Bu karar ile Etihad, organizasyon yapısını modernize etti. Şirket içindeki bir dizi üst düzey yönetici pozisyonunu kaldırdı. Çalışanların işten çıkarılacağını duyurdu. Gelecekte operasyonların geniş gövdeli uçak filosunda yoğunlaşacağını açıkladı. Akıllı tepsi projesi de şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik projelerinin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

adbanner