En Çevreci Ülkeler | Boarding Info

Written by 22:52 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En Çevreci Ülkeler

Yale Çevre Hukuku ve Politikaları Merkezi, 180 ülkeyi çevresel kimlik performansına göre değerlendirip, her yıl bugüne özel olarak ülkelerin Çevresel Performans Endeksi (EPI) raporunu açıklıyor.

Çalışma, ülkelerin uluslararası olarak belirlenmiş çevresel hedefleri karşılayıp karşılamadığını ya da üzerinde anlaşmaya varılan hedeflerin gerçekleşemediği durumlarda birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını yansıtıyor.

Listenin zirvesinde Finlandiya var. Karbon-nötr bir ülke olmak için toplumsal bir taahhüt vermesi, Finlandiya’nın zirveye çıkmasında en önemli etken.

Finlandiya’nın 2020 yılına kadar, nihai enerjisinin yüzde 38’ini yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefi, yasal olarak bağlayıcı. Ayrıca ülkede kullanılan elektriğin yaklaşık üçte ikisi yenilenebilir veya nükleer enerji kaynaklarından elde ediliyor.
Peki 2017’nin çevre dostu ülkelerini merak ediyor musunuz❓ İşte sıralama⤵️
1-Finlandiya
2-İzlanda
3-İsveç
4-Danimarka
5- Slovenya
6- İspanya
7- Portekiz
8- Estonya
9- Malta
10- Fransa

99- Türkiye

Dünya’nın en kirli ülkelerini daha önce paylaşmıştım. Dünya Sağlık Örgütü’nün 92 ülkedeki 1,622 kentsel alanda hava kalitesini izleyerek oluşturduğu rapora göre en kirli havaya sahip ülkeler
1- Pakistan
2- Katar
3- Afganistan
4- Bangladeş
5- Mısır

15- Türkiye

Rakamların söylediğine göre, ülke olarak almamız gereken çok yol var sanırım…

Çevresel Performans Endeksi (EPI) en güncel versiyonu ve 2018 rakamlarına şu linkten ulaşabilirsiniz.

(Visited 858 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info