En Çok Adası Olan Ülkeler

Gündelik yaşamın stresinden bizi uzak tutmak için birebir olan; dört bir yanı sularla çevrili bir toprak parçası üzerinde vakit geçirmek insanı motive edip dinlendiriyor. Dünyanın en fazla adaya sahip ülkeleri ve bu adalardan hangilerinin mutlaka görülmesi gerektiğini sizin için araştırdık.

Birleşik Krallık

Çoğunluğu İskoçya’da bulunan, 6289 adadan oluşuyor. İrlanda’yı da bu hesaplamaya ekleyip, bütün Britanya’yı düşündüğümüzde ise ada sayısı 6806’ya yükseliyor.

Bu adalar arasında mutlaka gitmenizi önerdiğimiz ada ise Skye Adası. Harika bir doğa içinde huzura ereceğinizden şüpheniz olmasın.

Skye Adası… CREDIT: ALAMY

Japonya

430’unda yaşam olan toplam 6,852 ada bulunuyor. Japon takımadalarının sahil uzunluğu; ABD’nin doğu kıyı şeridi ile aynı uzunlukta: 1.869 mil.

Artan sayıda açık hava sanat projesine ev sahipliği yapan Naoshima; Karayip esintileri taşıyan Yaeyama Adaları; ya da Skyfall’da ortaya çıkan ürkütücü terkedilmiş Gunkanjima adası gidip görülmeye değer olanlardan bir kaçı.

Yaeyama Adaları…CREDIT: © IPPEI & JANINE NAOI/IPPEI NAOI

Filipinler

Bir önceki sayımın sonunda ülkede 7107 ada olduğu düşünülüyordu. Ülkenin Ulusal Haritalama ve Kaynak Bilgi Yetkilileri tarafından yapılan en son tahminlere göre ülkedeki ada sayısı 7641. Ülkedeki tüm adalar; Luzon, Visayas ve Mindanao olmak üzere üç ana ada grubuna aittirler.

Filipinler’de kesinlikle görmenizi istediğim ada ise henüz bozulmamış şekliyle Palawan!

Palawan Adası… CREDIT: KATARZYNA SOSZKA / ALAMY STOCK PHOTO/KATARZYNA SOSZKA / ALAMY STOCK PHOTO

Avustralya

Resmi rakamlara görevlisi Ülkedeki toplam ada sayısı 8,222. Bunların en büyük çoğunluğu (3,747) Batı Avustralya’da. Onu (1,955) Queensland takip ediyor. Tasmania (1,000), Northern Territory (887) ve Güney Avustralya (346) adaya sahip. Avustralya’nın kendisi ve Tasmania’yı bir kenara bıraktığımızda en büyük ada ise Darwin’in kuzeyinde yer alan Melville Adası.

Adalar arasında en Çok Görmenizi önerdiğim ise Kangaroo Island. Hem vahşi yaşamın hem de doğal güzelliklerin bir bütün halinde sunulduğu bu muhteşem adayı bisikletinizle ve yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

Kanguru Adası

Endonezya

2002 yılında Ulusal Havacılık ve Uzay Enstitüsü’nün araştırmasına gore 18,307 ada barındırıyor. CIA World Factbook verileri 17,508 olduğunu söylese de bazı başka araştırma kuruluşları sayının 13,466 olduğu görüşünde.


İlgili Haber | Endonezya’da Ada Bilmecesi


Bu sayısız ada arasında belki de en güzeli ve en yoğunu Bali.

Kanada

Gerçek sayı kesin olarak bilinmese de ülkede en az 30.000 ada olduğu düşünülüyor. Georgian Körfezi, Otuz Bin Ada olarak da bilinen, dünyanın en büyük tatlı su takımadalarını barındırıyor. Bu arada, Kanada-ABD sınırının bir parçasını oluşturan Saint Lawrence Nehri de 1.864 tane adacıktan oluşan takım adaları içeriyor. Kanadalı Gazetteer Atlası, 129 ada grubunda 250’sine yaşam bulunan 1.016 ayrı adanın ismi ve kayıtlarını tutuyor.

Nova Scotia’nın kuzey ucundaki Cape Breton Adası dünyanın en güzel adalarından biri.

Norveç

Kuzey Kutup Dairesi’nin derinliklerindeki Svalbard’dan dünyanın en uzak noktalarından biri olan Bouvet Adası’na ve sadece kuşların ve fokların yaşadığı Güney Atlantik’e kadar 50,000’den fazla adaya ev sahipliği yapıyor.

Muhteşem kumsalları, dağlar ve fiyortları ile Lofoten Adaları mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Finlandiya

179,584 Turizm Bakanlığı’na gore ülkedeki ada sayısı 179,584. Bunların içinde ülkedeki 188 bin gölün içinde yer alan 98,050 ada da dahil.

The Åland Adaları, Ülkedeki adalar arasında en çok görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İsveç

2013 yılında yapılan resmi bir araştırma sonunda ortaya çıkan rakamlara göre ülkedeki ada sayısı 267,570. Bunların sadece 984 tanesinde yaşam var. Bu sayı 2001’de yapılan başka bir araştırmada ortaya çıkan 221,800 ada sayısının arttığını gösteriyor. Her iki araştırma sonucu da Isveç’i en çok adası olan ülkeler liginde zirveye taşımaya yetiyor.

Marstrand, ülkedeki adalar içinde en çok görülmesi gerekenler arasında. Yelken açmaya, yüzmeye, deniz ürünlerinin tadını çıkarmaya; yatlara ve geleneksel ahşap evlere ev sahipliği yapan ve sizi kendisine hayran bırakacak bir limana sahip olan adada muhteşem manzara için Carlsten Kalesi’nin tepesine tırmanmayı sakın unutmayın!

Listenin Devamı

  • Bahamalar: 3,200
  • Şili: 2,324
  • Yunanistan: 1,600’ün üzerinde
  • Tayland: 1,430
  • Hırvatistan: 1,200
  • Maldivler: 1,192
  • Estonya: 900
  • Yeni Zelanda: 600
adbanner