Raja Empat, Papua, Indonesia.

Endonezya’da Kaç Ada Var?

Endonezya son günlerde enteresan bir telaşın içine düşmüş durumda.

Endonezyalılar yana yakıla ülkede kaç tane ada olduğunu hesaplamaya çalışıyor.

Ağustos ayında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler toplantısından önce de kesin olarak ulaşılmak istenen bir bilgi bu.

Sadece Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın hemen kuzeyinde, Java Denizi’nde “Bin Adalar” olarak adlandırılan, bir adalar kümesi var.

Ancak Bin Adalar hakkında da bilinmeyen pek çok şey var: Çoğu sayımda Bin Adalar’ın aslında sadece 110 tane adadan oluştuğu ortaya çıkıyor.

3.200 mil uzunluğundaki takımadaları sayma konusunda Endonezya şu ana kadar pek başarılı olamamış.

Sonuçta, ülkedeki adaların sayısı beş basamaklı hanelere ulaştığı için, bunların tam sayısını bilmek, kaydını tutmak, takibini yapmak; o adaları korumak için gösterilen çaba ile neredeyse eşdeğer.

Bu nedenle, Endonezya Deniz İşleri ve Balıkçılık Bakanlığı, Ağustos ayındaki Birleşmiş Milletler toplantısına kadar ülkedeki tüm adaları saymak için çok zor bir programa giriyor.


İlgili Haber | En Çok Adası Olan Ülkeler


Son sayımla, 2010 yılında Endonezya Coğrafi Konum Bilgisi Ajansı tarafından yürütülen ve 2012’de Birleşmiş Milletler ve CIA tarafından onaylanan bir araştırmaya göre, Endonezya 922’si kalıcı olarak ikamet edilen 13.466 adadan oluşuyordu.

2002’de yapılan bir çalışmada bu sayı 18.307’tü 1996’da ise 17.508 olarak belirlenmişti.

Bu hayal ürünü işi gerçekleştirmek, kapsamlı coğrafi araştırmalara dayanacak ve bir adayı neyin oluşturduğu konusunda belirlenen sıkı BM kuralları izlenecek.

Adaların her biri ziyaret edilecek, daha sonra koordinatları, adı, adının anlamı, arazinin tarihi not edilerek ve manzara ve coğrafi geçmişi de tanımlanacak.

Ne diyelim adan mı var; derdin var!

adbanner