En Çok Doğal Güzellik Kimde?

Öyle bir gezegendeyiz ki sınırları içinde herhangi bir doğal güzellik barındırmayan bir ülke bulmak oldukça zor. Ancak bazı ülkeler, doğal güzellikler konusunda diğerlerinden çok daha zengin.

Ülkelerin doğal güzellik rütbelerine göre kıyaslanması zor görünse de Dünya Ekonomik Forumu, 2017 Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu’nda doğal kaynaklara göre 136 ülkeyi sıralayarak bir anlamda bu zor görevi üstlendi.

Peki, bir ülkeyi niceliksel olarak “en doğal güzel” yapan şey nedir❓

Rapor, Dünya Mirası listesinde yer alan bölgelerin sayısı, bilinen toplam tür sayısı, korunan alanlar ve doğal turizm dijital talebi de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri hesaba katıyor. Tabii ki doğal varlıkların çekiciliğine de bakmayı ihmal etmiyor.

Doğal turizm dijital talebinin içinde de o ülke ve “plajlar”, “hayvan görülebilirliği” ve “dalış” gibi bazı anahtar kelimelerin birlikte aramasının ölçümü yer alıyor.

Sonuç olarak işte dünyanın en fazla doğal güzelliğe sahip ülkeleri
10- ABD
9️⃣İspanya
8️⃣Tanzanya
7️⃣Tayland
6️⃣Avustralya
5️⃣Çin
4️⃣Peru
3️⃣Kosta Rika
2️⃣Meksika
1️⃣Brezilya

Merak edenler için Türkiye listenin 70. Sırasında.

Fotoğraf ise Arjantin ve Brezilya arasında doğal bir sınır da oluşturan Iguazu Şelalesi’nden. Bu doğa güzelliği 1542’de keşfedilmiş.

ABD’nin 32. Başkanı Roosevelt’in eşi Eleanor Roosevelt’in bu nefes kesici doğa mucizesine baktığında ağzından ilk olarak “zavallı Niagara” kelimelerinin döküldüğü söyleniyor.

adbanner