En Çok Havalimanı Hangi Şehirde?

Asya’dan Kuzey Amerika’ya, gezegenimizdeki birçok büyük şehirde, iki veya daha fazla havalimanı bulunuyor. Seyahat severler, bir şehri ziyaret edecekleri zaman, hangi havalimanından seyahat edecekleri konusunda bir seçim yapmak zorunda kalabiliyor. Bazılarımız için kafa karıştırıcı olsa da, aynı şehirde hizmet veren birden fazla havalimanı olmasının bazı avantajları da var.

Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü vazifesi bulunan İstanbul, her iki kıtada birer tane olmak üzere 2 ticari havalimanına ev sahipliği yapıyor. İstanbul gibi 2 havalimanına sahip şehirler olduğu gibi; çok daha fazla havalimanına ev sahipliği yapan şehirler de var.

LONDRA’DA 6 HAVALİMANI

İngiltere’nin başkenti Londra tam 6 havalimanına ev sahipliği yaparak; bu ligde liderliği elinde bulunduruyor.

Londra’da yer alan havalimanları şu şekilde:

  • London City
  • Gatwick
  • Heathrow
  • Luton
  • Stansed
  • Southend

4-5 HAVALİMANINA SAHİP ŞEHİRLER

ABD’nin California ve Washington Eyaletleri 5 ayrı havalimanına ev sahipliği yapıyor. California’da Hollywood Burbank, John Wayne, Ontario, Long Beach ve Los Angeles Havalimanları bulunurken; Washington’da Seattle-Tacoma Havalimanı’nın yanı sıra Boeing’in üretim tesislerini de barındıran Boeing Field, Paine Field meydanları ve deniz uçaklarının operasyon yaptığı Kenmore Air Harbor ile Kenmore Air Harbor Seaplane Base meydanları bulunuyor.

4 havalimanına ev sahipliği yapan şehirler Melbourne, Paris, Moskova, Tokyo, Stockholm, San Francisco, Miami ve Boston.

Şehirde Birden Fazla Havalimanı Olmasının Avantajları

Seyahat edeceğiniz veya yaşadığınız şehirde, birden fazla havalimanı bulunması, bir çok farklı açıdan avantaj olarak değerlendirilebilir.

Trafiği Bölmek

Şehirde birden fazla havalimanı olması bazen, meydanları iç hat ve dış hat uçuşları olarak ayrı şekilde kullanmak bazen de yolcuların geldiği veya gittiği destinasyonlara göre bölmek ve daha basit bir uçuş trafiği oluşturmak konusunda yardımcı olabilir.

Tıkanıklığı Hafifletmek

Dev metropoller ve büyüyen şehirler için havaalanları bir süre sonra tamamen tıkanmış bir duruma gelebiliyor. Havaalanlarını büyütmek çevresinde çok fazla arazi olmadığı için kolay bir iş değildir. Bu yüzden de büyük şehirlerde bir süre sonra tıkanmış havaalanları ile karşılaşılabiliyor. Örneğin Londra’ya giden her yolcu Heathrow’a inecek olsaydı, havaalanı bir süre sonra boğulur ve kullanılamaz hale gelirdi. Aynı durum İstanbul için de geçerli. Atatürk Havalimanı’nın yıllarca kapasitesinin üstünde performans göstermesi nedeniyle Istanbul Havalimanı inşa edildi.

Böyle bir durumdan kaçınmak için şehirler havaalanlarını dikkatlice yönetiyor. Trafiği bölmek, büyük havalimanlarındaki tıkanıklıkları gidermenin kolay bir yoludur. Örneğin, Şanghay, son birkaç yıldır seyahat talebinde böyle bir patlama yaşıyor. Şehirde bölgesel uçuşlara ev sahipliği yapan Şangay-Hongqiao (SHA) ve uzun mesafeli uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği Şangay-Pudong’u (PVG) rahatlatmak için üçüncü bir havaalanı inşa edilmeye çalışılıyor.

Daha küçük bir havaalanında seyahat etmek çoğu gezgin için çok daha kolay bir alternatif de olabiliyor. Örneğin, Los Angeles Uluslararası Havaalanı (LAX), ulaşım, havalimanı içinde harcanan süre vb göz önüne alındığında çok yoğun ve sıkışık bir havaalanı olabilir. Bu yüzden bazı seyahat severler, tüm süreçleri kolaylaştırmak için Long Beach veya Ontario gibi ikincil bir havalimanından uçmayı seçebiliyor.

Rekabeti Artırmak

Büyük bir havayolu şirketinin bir havalimanında tekel haline gelmesi yolcular için de şirketler için de tercih edilen bir seçenek değildir. Bazı durumlarda, aşırı talep ve yoğun trafik nedeniyle, slot sorunları yaşanıyor; havalimanlarına operasyon yapmak aşırı pahalı hatta bazen imkansız hale gelebiliyor. Birçok düşük maliyetli ve ultra düşük maliyetli havayolu da rutin olarak şehirdeki ikinci havalimanlarına uçmayı tercih ediyor. Avrupa’da Ryanair bunun en iyi örneklerinden biri. Havayolu, Avrupa’daki pek çok büyük uluslararası havalimanına uçmuyor. Bunun yerine aynı şehirdeki daha küçük veya daha ucuz ikinci havaalanlarına operasyon yapıyor. Bu sayede düşük maliyetli iş modelini devam ettirebilmesi için uygun şartları sağlamayı sürdürürken; yolcular da daha ucuza seyahat etme şansı buluyor.

Hızlı Hareket Etmek

Şehirde birden fazla havalimanı olması, yolcular için de oldukça yararlı olabilir. En önemli getirisi, şehrin birden fazla havalimanına sahip olması, havayollarının daha fazla uçuş gerçekleştirmesi için daha fazla seçenek anlamına gelir. Bu da rekabeti ve seçeceği artırması nedeniyle, daha ucuza ve daha yüksek hizmet kalitesine sahip uçuşlar olarak yolcunun karşısına çıkar. Ayrıca, bir şehrin belirli bir bölümünü ziyaret etmeniz gerektiğinde nereye uçmanız gerektiğine dair karar alma sürecinizi de kolaylaştırır. Tatil amaçlı seyahat edenler için büyük bir fark yaratmasa da, seyahat için hız konusunun önemli olduğu durumlarda veya belirli bir zamanda toplantıya yetişmesi gereken bir iş insanı için gideceği yere daha yakın bir havalimanına uçmak büyük kolaylık sunabilir.

adbanner