En Çok Karıştırılan Havalimanları

Geçtiğimiz günlerde, Türk Hava Yolları ile Antalya Gazipaşa Havalimanı’na gitmek isteyen iki yolcu, yer görevlileri tarafından Gaziantep uçağına bindirildi. Yolcuların yanlış uçağa yönlendirildiği son anda fark edilirken, hatanın nedeninin, havalimanı kodlarının GZP ve GZT şeklinde birbirine çok benzer olmasından kaynaklandığı açıklandı. Dünya’nın dört bir yanında buna benzer durumların yaşanmasına neden olan çok sayıda havalimanı bulunuyor. Gelin bugün en çok karıştırılan havalimanlarına göz atalım…

Dünya’nın dört bir yanında hemen her gün, pek çok yolcu, isim benzerliği, yakın telaffuzlara sahip olmaları ve havalimanı kodlarının benzeşmesi gibi pek çok farklı sebeple kendini gitmek istediği destinasyondan çok farklı bir şehir veya havalimanında buluyor.

 YANLIŞ SYDNEY’E HOŞ GELDİNİZ!

En çok karıştırılan havalimanlarından ilki Sidney ve Nova Scotia. Kanada’nın kuzey batısında, Atlantik Okyanusu kıyısındaki Nova Scotia bir yarımada. Bölgenin yoğun nüfuslu şehrinin adı ise Sidney. Nova Scotia’daki Sidney’de güneşin tadını çıkarmayı bekleyerek uçağa binen pek çok insan, kendini Avustralya’da buz gibi Sydney’de bulabiliyor. Bu karışıklık, bir dönem o kadar fazla sayıda yaşanmış ki Nova Scotia için “Yanlış Sidney’e Hoş Geldiniz” temalı bir tanıtım ve PR projesi oluşturulması bile gündeme gelmiş.

HANGİ BIRMINGHAM?

İngiltere’nin ikinci büyük şehri Birmingham ile ABD’nin Alabama eyaletindeki Birmingham-Shuttlesworth Havalimanları da yolcular tarafından sıklıkla karıştırılıyor. İngiltere’deki Birmingham Havalimanı’nın kodu BHX iken ABD’deki Birmingham’ın havalimanı kodu BHM

AUCKLAND MI OAKLAND MI?

Auckland ve Oakland yolcular tarafından en çok karıştırılan şehirler ve havaalanları arasında yer alıyor. Oakland, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, San Fransisco Körfezi’ne kıyısı olan bir şehir. Ancak ona çok yakın bir telaffuza sahip olan Auckland ise Yeni Zellanda’nın en kalabalık şehri. Havalimanlarının kodları olan AKL ve OAK üzerinden bu karışıklığın önüne geçmek mümkün olabilir.

MARDİN Mİ MADRID Mİ?

2022’nin Kasım ayında, Rusya’da bir turizm acentesi, İspanya’nın başkenti Madrid’e gitmek üzere yola çıkan müşterilerini, isim karışıklığı sonucu Mardin’e gönderdi. Moskova’daki turizm acentesi yetkilileri, Ukrayna Savaşı yüzünden Avrupa ülkelerinin Rus uçaklarına hava sahasını kapatması nedeniyle, müşterilerine İstanbul aktarmalı Madrid bileti kesmek istedi. Ama bileti Madrid yerine Mardin’e aldı.

THY uçağıyla İstanbul Havalimanı’na ulaşan turistler, bir süre bekledikten sonra aktarma yapacakları uçağa bindi. Turistler, yaklaşık 2 saatlik uçuşun ardından Mardin’e indiklerinde şaşkına döndü. Önce kabin ekipleriyle, ardından da terminal binasında havalimanı yetkilileriyle tartışan yolcular, acentenin biletleri yanlış kestiğini burada anladı. Ertesi gün için THY’nin İstanbul aktarmalı Madrid uçağına yer ayırtılan turistler geceyi Mardin’de geçirdi ve ertesi gün Madrid’e yola çıktı.

BİR HARF ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR!

Bir harfin ne büyük fark yarattığını gözler önüne seren iki destinasyon ise Granada ve Grenada. İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde yer alan bir şehir olan Granada ile Karayip Denizi’nde, Atlas Okyanusu’nun batısında yer alan bir ada ülkesi olan Grenada’yı karıştırıp kendini yanlış uçakta bulan yolcuların sayısı da bir hayli fazla.

İKİ AYRI SPRINGFIELD!

Aynı isme sahip olmaları nedeniyle yolcuların sıklıkla karıştırdığı şehirlerden biri de Springfield. ABD’nin Missouri eyaletinin en büyük üçüncü şehri olan Springfield’daki havaalanının kodu SGF. Illinois eyaletinin başkenti olan ve Şikago’dan sonra en büyük şehir Springfield’daki havalimanın kodu ise SPI.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan ve SJC kodlu San Jose Havalimanı ile Kosta Rika’daki San Jose şehrinde yer alan SJO kodlu havalimanını karıştıran yolcular bulunuyor.

KANADA’DA OLMAYAN ONTARIO!

ONT kodlu Ontario Havalimanı’nın Kanada’da olmasını bekleyebilirsiniz ama aslında ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde. Bu sebeple Kanada’ya gitmek isteyen bazı yolcular zaman zaman kendilerini Kaliforniya’da bulabiliyor.

HAVALİMANI KODLARI KAFA KARIŞTIRIYOR!

Tıpkı Gaziantep ve Gazipaşa örneğinde olduğu gibi, havaalanlarının kodlarına bakarak yanlış destinasyona bilet alan yolcuların sayısı da hiç de azımsanmayacak cinsten.

İtalya’nın Cenova şehrindeki havalimanının kodu GOA; Hindistan’daki Goa şehrinin havalimanının kodu ise GOI. Bu yüzden Hindistan tatili hayali ile uçağa binip kendini İtalya’da bulan yolcuların sayısı da oldukça fazla.

Nijerya’nın Lagos şehrindeki havalimanının kodu LOS iken Las Vegas Havalimanı’nın kodu ise LAS. Geçmişte bu iki havalimanını karıştıran ve yanlış uçağa binen yolcular da olmuş.

SANTIAGO’LARI KARIŞTIRMAYIN!

Santiago’ları sakın unutmayın! Şili’nin başkenti Santiago’daki havalimanı kodu SCL, İspanya’nın Galiçya bölgesindeki Santiago şehrindeki havalimanın kodu ise SCQ. Uçak bileti alırken bu iki şehri karıştıran yolcular, kendilerini gitmek istedikleri Santiago’dan 10 bin 500 kilometre uzaktaki başka bir Santiago’da bulabilir.

Fransız Polinezyası’ndaki TKV kodlu havalimanına sahip Tatakoto yerine yine Fransız Polinezyası’ndaki TKP kodlu Takapoto’ya giden yolcuların sayısı da bir hayli fazla. Bu iki ada arasındaki mesafe 787 km.

ABD’deki Dallas ile Washington Dulles Havalimanları da karıştırılmaya son derece müsait. Yanlış yere bilet alan yolcu sayısının oldukça fazla olduğu iki destinasyon.

adbanner