En Güçlü Pasaportlar – Boarding Info

Written by 21:57 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En Güçlü Pasaportlar

Pasaportunuz, sizi dünya çapında bir saygınlığa sahip ulaştırabilecek bir kaç anahtardan biri. Pasaportunuzun gücü de vize istemeden size kapısını açabildiği ülke sayısı ile doğru orantılı. Kabus gibi bürokrasi ile uğraşmadan, sizi yaşadığınız ülkenin sınırlarının ötesine taşıyan bu cüzdanın gücü arttıkça kendinizi çok daha özel ve küresel hissedersiniz.

Arton Capital, vatandaşlık ve oturma izinleri konusunda çalışmalar yaptığı danışmanlık firmasının bir projesi dahilinde pasaportların gücünü sorgulayarak yola çıktı ve “Pasaport Endeksi” yarattı.

Capital, hangi ülke vatandaşı, vize almadan sadece pasaportu ile kaç ülkeye giriş yapabiliyor, hangi ülkelere giriş daha zor, kimin pasaportu daha çok kapıyı açıyor diye araştırdı ve ulaştığı bilgileri derledi. Eğer ilgileniyorsanız, Pasaport Endeksi sitesi sizler için hemen hemen tüm pasaport kapaklarının görüntülerini de içeriyor ve harita üzerinden veya renge göre pasaport sıralaması yapabilmenizi sağlıyor. Böylelikle tüm pasaportların ülkeden ülkeye büyük görsel farklılıklar da içeren renkleri ve estetiğini de gözler önüne seriyor.

Listeye göz attığımızda, tahmin edebileceğiniz üzere ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile pasaportlarının gücü doğru orantılı. Vatandaşlarına en çok seyahat özgürlüğü tanınan ülkeler, ekonomik olarak hali vakti yerinde ülkeler olarak görülüyor. Listenin son sıralarında ise çoğunlukla, fakir, küçük veya çalkantılı ülkeler yer alıyor. Türkiye ise 111 ülkeden aldığı vize muafiyeti ile listenin 40. sırasını Kolombiya ile paylaşıyor.

Listenin zirvesinde, vatandaşları 163 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Singapur ve G. Kore yer alıyor; Listenin 2. sırasında 162 ülkenin vize istemediği Almanya ve Japonya var.

1- Singapur-G.Kore 163

2- Almanya-Japonya 162

3- Danimarka-Finlandiya-İtalya-İsveç-Fransa-İspanya 161

4- Belçika-Avusturya-Portekiz-İngiltere-ABD-Norveç-Hollanda-Lüksemburg 160

5- İsviçre-Malezya-İrlanda-Kanada 159

6- Yunanistan 158

7- Malta-Çekya-Avustralya 157

8- Y. Zelanda 156

9- Macaristan-İzlanda 155

10- Slovakya-Slovenya-Litvanya-Letonya-Polonya 154

96- Irak 29

97- Afganistan 26

Çalışmanın Metodolojisi

Pasaport Endeksi çalışması adı altında internette bir araştırma yaparsanız birbirinden oldukça farklı rakamları görebileceğiniz pek çok araştırma olduğunu göreceksiniz. Bu çalışma ise, ülkelerin hükümetleri tarafından sağlanan kamuya açık bilgi ve datalar incelenerek oluşturulmuştur. 193 Birleşmiş Milletler üyesi ülke ve özel statülü 6 bölge (Vatikan, Kosova, Filistin, Çin Taipei, Çin Macau ve Çin Hong Kong) eklenerek 199 pasaporta dair bilgiler dahil edilmiştir. Yani bir ülkenin ulaşabileceği maksimum rakam 198 olabilir.

Ülkelerin sıralandığı vize muafiyet puanları; o pasaportun sahibine hiç vize istemeyen ve kapıda vize uygulamasına tabi tutan ülkelerin toplamını ifade ediyor.

Aşağıda detayları verilen özel durumlu bölgelerin vatandaşları ise yönetildikleri büyük ülkelerin pasaportlarına sahiptirler. Bu yüzden bu listeye dahil edilmemişlerdir. Diğer ülkeler için bir varış destinasyonu olarak kabul edilen aşağıdaki listede yer alan ülkeler konu ile ilgili yapılan başka çalışmalarda özel durum olarak kabul edilmeyip vizesiz girilebilen ülkeler arasına dahil edilebildiği için çalışmalar arası rakam farklılıkları yaratabilmektedir.

İngiltere’ye bağımlı topraklar: Anguilla, Bermuda, Cayman Adaları, Falkland Adaları, Cebelitarık, Montserrat, Turks ve Caicos Adaları, Virgin Adaları

Avustralya’ya bağımlı Toprak: Norfolk Adası
Yeni Zelanda ile ilişkili Topraklar: Cook Adaları, Niue
ABD’nin idaresi altında olan Topraklar: Guam, Kuzey Mariana Adaları, Porto Riko, Samoa (American), Virjin Adaları (ABD)
Hollanda idaresi altında yer alan bölgeler: Aruba, Bonaire, St. Eustatius ve Saba, Curacao, St Maarten
Fransa’ya bağımlı topraklar: Fransız Guyanası, Fransız Polinezyası, Fransız Batı Hint Adaları, Mayotte, Yeni Kaledonya, Reunion

(Visited 363 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info