En Güçlü Pasaportlar

Pasaportunuz, sizi dünya çapında bir saygınlığa ulaştırabilecek bir kaç anahtardan biri. Pasaportunuzun gücü de vize istemeden size kapısını açabildiği ülke sayısı ile doğru orantılı. Kabus gibi bürokrasi ile uğraşmadan, sizi yaşadığınız ülkenin sınırlarının ötesine taşıyan bu cüzdanın gücü arttıkça, kendinizi çok daha özel ve küresel hissedersiniz.

Vatandaşlarına, dünyadaki her ülkenin kapısını vizesiz açabilecek bir ülke yok. Ancak Londra merkezli küresel bir vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı firması olan Henley & Partners, ülkelerin pasaportlarını, sahiplerinin vize başvurusu yapmadan girebilecekleri destinasyon sayısına göre sıralıyor. Çalışma, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verileri kullanılarak yapılıyor. 2021 Henley Pasaport Endeksi‘nin sonuçları da 5 Ekim’de açıklandı. Bu yılki çalışmada, 199 pasaport ve 227 seyahat noktası analiz edildi.

2021 yılında, dünyanın en güçlü iki pasaportu, Japonya ve Singapur oldu. Japon pasaportu, üst üste dördüncü kez bu listenin zirvesinde yer aldı.

Henley & Partners, bu çalışmayı yaparken başvurduğu metodolojiyi de açıklıyor. Buna göre 227 seyahat noktası için vize gerektirmeyen her pasaporta 1 puan veriyor. Bu durum, pasaport sahiplerinin, girişte vize, ziyaretçi izni veya girişte elektronik seyahat izni (ETA) alabilmeleri durumunda da geçerli.

Giriş yapmak için vize gerektiren veya pasaport sahibinin, yola çıkmadan önce devlet onaylı elektronik vize (e-vize) için başvurması gerektiği hallerde ise 0 puan veriliyor.

2021’in en güçlü pasaportları listesinde ilk üç sırayı Asya ülkeleri aldı ve Japonya, birinciliği Singapur ile paylaştı. Singapur, geçen yıl Japonya’nın sadece bir puan gerisinde ikinci sırada yer almıştı. İlk sırayı paylaşan, iki ülkenin pasaportu da sahibi olan kişilere, 192 varış noktasına vizesiz erişime hakkı sunuyor.

Güney Kore ve Almanya, 190 destinasyona erişim sağlayabilmesi ile listede ikinci sırada yer aldı.

Üçüncü sırada ise 189 ülkeye vizesiz giriş imkanı sunan İtalya, İspanya, Lüksemburg ve Finlandiya pasaportları yer aldı.

Türk pasaportu ise, sahiplerine sağladığı 110 ülkeye vizesiz giriş imkanı ile listenin 57. sırasında yer aldı.

Listenin son sırasında ise sadece 26 ülkeye vizesiz giriş imkanı sunabilen Afganistan pasaportu var.

Şaşırtıcı olmayacağı üzere, ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile pasaportlarının gücü doğru orantılı. Vatandaşlarına en çok seyahat özgürlüğü tanınan ülkeler, ekonomik olarak oldukça güçlü. Listenin son sıralarında ise çoğunlukla, fakir, küçük veya siyasi olarak çalkantılı ülkeler yer alıyor.

Henley Pasaport Endeksi çalışması kapsamında ayrıca, Avrupa Birliği’nin %60’ı dahil olmak üzere, yaklaşık 100 ülkede geçerli olan yatırım yoluyla ikamet ve vatandaşlık programlarına da geniş şekilde yer verildi.

Dünyanın en güçlü pasaportlarının tam listesine ve yatırım göçü yapabileceğiniz ülkeler ile gerekli şartların ne olduğuna, Henley & Partners web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

adbanner