En Hızlı Sıfır Emisyonlu Uçak İlk Uçuşunu Yaptı

İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce tarafından geliştirilen tamamen elektrikli uçak “Spirit of Innovation” tarihi uçuşunu gerçekleştirdi. Yaklaşık 15 dakika süren uçuşla uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında önemli performans verileri toplandı ve yoğun bir uçuş test süreci başladı.

Şimdiye kadar bir uçağa entegre edilen en güçlü bataryaya sahip olan “Spirit of Innovation”, 400kW elektrikli güç aktarma grubundan aldığı güçle havalandı.

Gerçekleştirilen bu uçuş, uçağın dünya rekoru girişimine yönelik önemli bir adım olmakla birlikte, havacılık endüstrisini karbondan arındırma yolculuğunda da bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Uçak, dünyanın en hızlı sıfır emisyonlu uçağını yaratmayı amaçlayan Rolls-Royce’un Uçuş Elektrifikasyonunu Hızlandırma (Accelerating the Electrification of Flight – ACCEL) programının bir ürünü.

Rolls-Royce CEO’su Warren East yaptığı açıklamada, Spirit of Innovation’un ilk uçuşunun ACCEL ekibi ve Rolls-Royce için büyük bir başarı olduğunu belirterek, toplumun hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımı, karbondan arındırmak ve net sıfır emisyon sürecine geçişin ekonomik fırsatını yakalamak için ihtiyaç duyduğu teknolojik atılımları üretmeye odaklandıklarını söyledi.

Bunun sadece bir dünya rekoru kırmakla ilgili olmadığını söyleyen Warren, bu program için geliştirilen pil ve tahrik teknolojisinin şehir içi hava hareketliliği (Urban Air Mobility) pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip olduğunu ve sıfır emisyonlu uçak yani ‘jet zero’ projesinin gerçeğe dönüştürülmesine yardımcı olabileceğini anlattı.

Rolls-Royce’a göre, küçük uçak, gelişmiş doğrudan soğutma sistemi ile birlikte 6.000 pil hücresiyle dolu. ACCEL ekibi, hız için dünya rekorunu kırmak üzere 500 beygirden fazla güç sağlamayı hedefliyor.

ACCEL programının ana ortakları arasında YASA adlı elektrikli motor ve kontrolör üreticisi ile Electroflight isimli havacılık start-up’ı da yer alıyor.

Proje finansmanının yarısı, İşletme, Enerji, Endüstriyel Strateji ve İnovasyon UK ile birlikte Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü (ATI) tarafından sağlanıyor. Bu ortaklık, ticari uçakları, hibrit-elektrikli filoya dönüştürme çabalarını destekliyor ve ticari havayolu endüstrisinin karbon ayak izini azaltmak üzerine çalışmalar yapıyor.

ACCEL ekibi, Birleşik Krallık Hükûmeti’nin sosyal mesafe ve diğer sağlıkla ilgili düzenlemelerine uygun hareket ederek inovasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü CEO’su Gary Elliot, gerçekleştirilen İlk uçuşun, yenilikçi teknolojinin dünyanın en büyük zorluklarından bazılarına nasıl çözümler sağlayabileceğini göstermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyor. Birleşik Krallık’ın COP26’ya ev sahipliği yaptığı yılda halkın hayal gücünü yakalayacak dünya hız rekoru girişimini dört gözle beklediklerini belirtiyor.

Rolls-Royce, tüm yeni ürünlerini 2030 yılına kadar net sıfır emisyona sahip olacak şekilde geliştirerek; tüm ürünlerini 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaştırmak hedefi doğrultusunda, BM Sıfıra Yarış (UN Race to Zero) kampanyasına bağlılığını yineledi.

adbanner