En İyi Sokak Yemekleri Nerede? | Boarding Info

Written by 01:40 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En İyi Sokak Yemekleri Nerede?

Yemek ve seyahat, hayatımızdaki en özel ikililer arasında. Gittiğimiz yerlerin kültürünü, tarihini ve insanını yemeklerinden anlamak mümkün. Seyahat keyfinizi, sokak yemekleri ile harmanlayanlardan mısınız⁉️

Çünkü sokak yemekleri, bu keşif yolculuğunun en önemli aşamalarından. Sokak lezzetlerini etkin bir şekilde tatmak, sadece karnımızı doyurmakla kalmayıp, ruhumuzu da besliyor. Çünkü 5 duyumuza da sonuna kadar hitap ediyor. Dünyanın en meşhur sokak yemekleri hangi ülkede derseniz hala ağırlıklı olarak Asya kıtasında olduğunu söylemek mümkün.

İşte lezzetli sokak yemekleri ile nam salmış şehirler:

1️⃣Vietnam-Ho Chi Minh City

GettyImages-182690779
GettyImages-182690779

Bu şehirde yemek sanatının bir kaç kuralı var. Plastik bir sandalyede dengenizi kaybetmeden oturabilmeniz, 100 derece kaynamış et suyunu içebilmeniz; yanınızdan geçen motosiklet sürülerine aldırmamanız. Bütün bunlar tüm duyu organlarınıza keyifli bir şeklide hitap edecek. Tatlı, tuzlu, ekşi, baharatlı ne ararsanız var.

Ne Yemek Gerek: bún cha cá, şehriyeli noodle çorbası ve balık köftesi.

2️⃣Fukuoka-Japonya

GettyImages-668638112

GettyImages-668638112

Fukuoka, yatai isimli geleneksel yiyecek tezgahları ile ünlü. Bu tezgahlar 1600’lü yıllara dayanıyor ama  II. Dünya Savaşı’ndan sonra iyice popüler oldu demek yanlış olmaz. Açık havada bulunan mobil yiyecek tezgahlarının çevresinde, 6 ila 10 kişi yemek yiyebiliyor ve bu sırada birbirleriyle sohbet ediyor. Yani tezgahlar insanları sosyalleştiriyor. Yalnızca güneş battıktan sonra açık olan yiyecek tezgahlarının birinden diğerine gidip, yeni tatları keşfedebilirdiniz.

Ne Yemek Gerek: Tonkotsu ramen, yani kremalı domuz kemik suyu çorbası

3️⃣Amman-Ürdün

GettyImages-489054545

GettyImages-489054545

Ürdün sokak yemekleri için, İran, Akdeniz ve Kuzey Afrika mutfaklarının bir karşımı olduğunu söyleyebiliriz. Hamur işi ve ızgarada pişirilen et ağırlıklı lezzetler kültürün temelini oluşturuyor.

Ne Yemek Gerek: Şiş kebapların her türlüsü denenebilir.

4️⃣Mumbai-Hindistan

GettyImages-148845690

GettyImages-148845690

Hindistan’ın lezzetli atıştırmalıklarından daha renkli olan tek şey, bu yiyecekleri sattıkları elleriyle boyadıkları tezgahlar. Çok küçük paralar ödeyerek çok lezzetli yiyeceklere ulaşmak mümkün. Eğer, hijyen konusunda endişeleriniz varsa, sadece satıcının siparişinizi hazırladığı tezgahlardan yiyin; ince soslardan kaçının ve yanınızda her zaman el temizleyici kimyasallar taşıyın.

Ne Yemek Gerek: Bhel Puri yiyin. Patlamış pirinç içeren bir karışım. İçine neyin ne kadar konacağına siz karar veriyorsunuz. Seçenekler arasında soğan, maydanoz, domates, yoğurt, nane, demirhindi reçeli ve çok daha fazlası mevcut.

5️⃣Bangkok-Tayland

GettyImages-sb10065342aq-001

GettyImages-sb10065342aq-001

Bangkok Metropolitan İdaresi tarafından son zamanlarda en işlek caddelerin kenarlarındaki sokak yiyeceği tezgahları kapatılmasına rağmen, hala ekşi Isaan sosisleri, çıtır istiridyeli omlet vb lezzetler hala aşırı talep görüyor ve satışları sürüyor. Bu gibi lezzetleri ve çok daha fazlasını deneyimlemek istiyorsanız yönünüzü, Çin mahallesi Yaowarat, Wang Lang Pazarı veya Zafer Anıtı’na çevirin.

Ne Yemek Gerek: Pla pao yiyin. Limon tuzu ile doldurulmuş ve üzeri tuzlanmış olan ızgarada hazırlanmış harika bir bütün balık.

6️⃣Cartagena-Kolombiya

Buradaki sokak yemekleri, İspanyol, Karayipler, Afrika ve Güney Amerika etkilerinden oluşan bir karışımı olduğu için büyüleyici bir lezzet oluşturuyor.

Ne Yemek Gerek: Arepa yiyin. Tereyağı, mısır, mozarella peyniri ve daha pek çok farklı seçenekle zenginleştirebileceğiniz bir çeşit tatlı ekmek.

7️⃣Kuala Lumpur-Malezya

GettyImages-125853232

GettyImages-125853232

Günün erken saatlerinden gece yarısına kadar servis edilen sokak lezzetleri, Malezya, Çin, Hint ve Portekiz mutfağının lezzetli bir birleşimi.

Ne Yemek Gerek: Rojak yiyin. Geleneksel meyve ve sebze salatası olarak özetlemek mümkün. Balık, karides ve diğer deniz mahsulleri ile de zenginleştirilebiliyor.

8️⃣Taipei-Tayvan

Çeşitlilik söz konusu olduğunda, hiçbir şey Tayvanlı bir gece pazarını geçemez. Shilin, Raohe, Tonghua ve Ningxia popüler seçeneklerden sadece bir kaçı. Etraftan gelen lezzet kokularına inanamayacaksınız.

Ne Yemek Gerek: Özel fermantasyon sonucu elde edilen bir peynir türü olan tofı, yanında lahana turşusu ve biber sosu ile harika oluyor.

(Visited 711 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info