En Kısa Piste İniş Yapabilen Dar Gövdeli Uçak

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer’in E190-E2 modeli, Güney Kore’de gerçekleştirdiği demo uçuş ile kısa pist performansı sergiledi ve büyük beğeni topladı. Uçak, gösteri uçuşunda, Seul’deki Gimpo Havalimanı’ndan Pohang’a, Ulleungdo Adası üzerinden gidiş-dönüş yaptı.

80’den fazla yolcunun yer aldığı E190-E2’nin, sonraki Seul dönüşü için de yeterli yakıtı vardı. Uçak, Pohang Havalimanı’nda 1.066 metre uzunluğundaki kısa piste, daha önce pek çok kez simüle edilmiş bir iniş gerçekleştirdi. Kısa pistlerdeki bu olağanüstü performans, E190-E2’yi her türlü hava koşulunda 1.200 metrelik piste iniş yapabilen tek dar gövdeli uçak haline getiriyor. Uçağın bu eşsiz özelliğinin, 2025’te tamamlanması planlanan Ulleungdo Adası Havaalanı için özellikle önemli olduğu belirtiliyor.

Gösteri uçuşunun ardından, Embraer Ticari Havacılık Sorumlusu Martyn Holmes ile Güney Kore’nin Gyeongsangbuk-do Eyaleti Valisi Lee Cheol Woo arasında bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Bu anlaşma, Güney Kore’nin en büyük eyaletinde havacılıkla ilgili önemli konularda işbirliğinin teşvik edilmesi amacı taşıyor.

Güney Kore hükümeti, ülkenin Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (MOLIT) ile birlikte eyaletler arası bağlantıyı geliştirmeye kararlı. Embraer E190-E2 uçağı, bu yerel bağlantı hedefini desteklemek için oldukça iyi bir tercih gibi görünüyor.

Uçağın teknik yetenekleri arasında, kanıtlanmış kısa pist performans kabiliyetinin yanı sıra, yedi saate kadar rotalarda hizmet vermesine olanak tanıyan uzun menzili bulunuyor. Bu, uçaklar, havayollarının Ulleungdo Adası’ndaki gibi havaalanlarına rahatlıkla ulaşabilmesini sağlar.

(Visited 23 times, 1 visits today)
adbanner