En Kısa Uluslararası Uçuş | Boarding Info

Written by 03:12 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Kısa Uluslararası Uçuş

Dünyanın en kısa uluslararası uçuşu ünvanı el değiştirdi. Bu uçuşu artık 8 dakika içinde gerçekleştirmek mümkün. 

Aruba’nın bayrak taşıyıcısı Aruba Havayolları, Venezuela hükümetinin partnerliğinde, geçtiğimiz hafta Aruba (AUA) ve Punto Fijo (LSP) arasında Bombardier CRJ-200LR tipi uçakla gerçekleştirdiği seferle dünyanın en kısa uluslararası uçuşlarını başlattı. İki ülke arasında sadece 15 mil (24 km) var. İki havalimanı arasındaki 50 mil (80 km) mesafe 8 dakikalık uçuşlarla birbirine bağlanacak.

Uçuşlar Pazartesi ve Cuma günü olmak üzere haftada iki gün gerçekleşecek. Yolculara Venezuela’da Curacao, Bonaire ve Miami uçuşları için bağlantılar da sunacak. Bu kısa ama keyifli yolculuğun bilet fiyatları 235 Dolar’dan başlıyor olsa da ilk uçuşta 50 yolcu yer aldı.Bu hattın açılmasıyla birlikte Punto Fijo’ya gelen yabancı turist sayısının yüzde 45 artması bekleniyor.

Ocak ayında Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, komşu ada ülkelerinin Venezüella kaynaklarını (altın, bakır, yiyecek, ilaç) alıp karaborsada sattıklarını iddia ederek Aruba, Bonaire ve Curacao’ya tüm hava ve deniz erişimini kesmişti. Bu kesinti üç ay sürdü. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile yapılan görüşmelerin ardından hava ve deniz trafiğinin normale dönmesi kararlaştırıldı.

Venezuela ve Karayipler arasındaki bağlantılar tam olarak açılmadı ve sınırlı kaldı. Örneğin Punto Fijo, Aruba Havayolları’nın sefer yaptığı üç Venezüella havaalanından biri durumunda. Diğer 2 havalimanı Valencia (VLN) ve Maracaibo (MAR). Curacao ve Bonaire’e uçuşlar ise sadece başkent Karakas Havaalanı (CCS) kalkışlı gerçekleştirilebiliyor.


Bir Bakışta | Aruba Havayolları

2006 yılında Hava Operasyonları Sertifikasını (Air Operator’s Certificate – AOC) almaya hak kazandıktan sonra 2012 yılında resmi olarak uçuş faaliyetlerine başladı. Filodaki ilk iki Airbus A320 uçaklarını kiraladı ve Maracaibo ve Panama City gibi yakın şehirlere kısa uçuşlar yaptı. 2016 yılında ilk Airbus A319’unu teslim alarak, Miami (MIA) ve Valencia (VLN) uçuşlarını başlattı. 2017’nin sonlarında, havayolu bir tane Airbus A319 ve bir tane A320 ile iki tane Bombardier CRJ-200 aldı. Filosunun ortalama yaşı 18. Şirket bugün itibariyle Bonaire, Curacao, Valencia, Maracaibo, Punto Fijo ve Miami’ye uçuyor.

Böylesine niş rotalarda uçan bir havayolunun uzun vadeli bir geleceği olduğunu söylemek zor. Punto Fijo, Venezüella’daki diğer şehirlerden gelen ve uluslararası bir erişim sağlayabilecek güçlü bir bağlantı trafiği sunmuyor. Böyle kısa bir uçuş için 235 $ gibi ücretler talep edilerek,
ABD Doları’nın girişinin yasak olduğu bir ülkede sunulan ticari hizmetin başarılı olması zor görünüyor. Söylentiler, Aruba Havayolları’nın Venezüella Hükümeti yetkililerine yakın bir grup tarafından satın alınacağı yönünde. Bu söylentilerin doğru olması, böylesine niş bir rotada uçuşlara başlamanın arkasındaki ticari gerekçenin ne olduğu hakkında net bir fikir verecektir.


EN KISA TİCARİ UÇUŞ NEREDE?

Dünyanın en kısa uluslararası uçuşu ünvanını geçen yıl, Almanya’nın Friedrichshafen şehri ile İsviçre’nin St.Gallen şehirleri arasındaki 12.5 mil (20 km) mesafeyi 8 dakikalık bir uçuşla birbirine bağlayan Avusturyalı People’s Air Group adlı şirket ele geçirmişti. Ancak uçuşlar yeterli ilgiyi görmeyince kaldırıldı.

Dünyanın en kısa ticari uçuşu ünvanını ise Loganair’in İskoçya’daki Westray Adası’ndan Papa Westray Adası’na gerçekleştirdiği, hava koşullarına bağlı olarak 2 dakikadan daha kısa süren seferler elinde bulunduruyor.

(Visited 245 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info