En Renkli Yapılar | Boarding Info

Written by 16:11 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En Renkli Yapılar

İlk olarak Orta Çağ’da görülmeye başlayan vitray, binlerce yıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki yapıları süslüyor ve onlara renk katıyor.

Birbirine bağlı kurşun bölmelere yerleştirilmiş renkli cam parçalarından oluşan pencere süslerini ve bunu yapma sanatını da ifade ediyor vitray.

Geleneksel olarak vitraylar, kiliseler, camiler ve diğer kutsal binaların pencerelerinde kullanılmış olsa da, 19. yüzyılda bu süsleme sanatı laik dünyaya da ulaştı.

Bugün, bu tarz çalışmaları kültürel binalar, oteller, sanat tesisleri ve hatta alışveriş merkezlerinde görmek pek şaşırtıcı değil.

Paris’te bir katedralde mi yoksa Bangkok’taki bir müzede mi, nasıl kullanılırsa kullanılsın kesin olan şey şu ki: İnsanlar dünyayı çok renkli gözlüklerle görmeyi tercih ediyor.

İşte fotoğrafta gördüğünüz yer de vitrayın dünyada en güzel kullanıldığı yerlerden biri. İran’ın Şiraz şehrinde bulunan Nasır el-Mülk Camii

Cami, pek çok farklı isimle anılıyor. İç mimarisinde pembe renkli fayansların kullanılması nedeniylegenellikle “Pembe Cami” olarak biliniyor. “Renkli Camii”, “Gökkuşağı Camii” veya “Kaleydeskop Camii”diyenler de var. Işığın ve ibadetin iç içe geçtiği alanda, gün doğuşu ile cami adeta hayat buluyor. Renkler, gün boyu dans ederek zemin, duvarlar, kemerler üzerine yansıyor.

Dünyanın pek çok yerindeki diğer etkileyici vitray çalışmalarıyla süslü yapılara kısaca göz atalım:

La Sagrada Família Barcelona

Santuário Dom Bosco Brezilya

Palau de la Música Catalana Barcelona

Wafi Mall Dubai

National Gallery of Victoria Melbourne

Erawan Müzesi Bangkok

Sainte-Chapelle Paris

Chicago Kültür Merkezi

Coventry Katedrali İngiltere

Cosmovitral Botanik Bahçesi, Toluca, Meksika

(Visited 574 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info