En Uzun Ömürlü İnsanlar Hangi Ülkede? | Boarding Info

Written by 17:04 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En Uzun Ömürlü İnsanlar Hangi Ülkede?

Dünya Ekonomik Forumu, her yıl yayımladığı Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu’nda ortalama ömür beklentisini de hesaplıyor.

Bu listenin zirvesindeki ülkelerin yurttaşları, diğer ülkelerdeki akranlarına göre daha uzun yaşıyor.

İşte ortalama ömür süresi en yüksek ülkeler:

Lüksemburg: 82.2 yıl
600 bin nüfuslu küçük ülkede, yüksek yaşam kalitesi, yüksek maaşlar ve emeklilik sonrası güçlü bir sosyal güvenlik sistemi var.

Güney Kore 82.2 yıl
Ülkeye parlak geleceği, insanların az kilolu, düşük kan basıncına sahip olması ve çok sık doktor kontrolü öneren kapsamlı sağlık sigortası getiriyor.

İsrail 82.2 yıl
Ömrü uzattığı kanıtlanan Akdeniz diyeti, güçlü aile ve kültürel değerler ile sağlık sistemi öne çıkıyor. Dünyadaki en düşük intihar oranına sahip ülke.

Avustralya 82.3
Sağlıklı genler, aktif yaşam tarzı ve yerleşmiş bir sağlık sistemi Avustralyalıları daha uzun yaşatıyor.

Fransa 82.4
OECD’ye göre Fransa, Batı Avrupa’daki en düşük obezite oranına sahip. Yaygın Akdeniz diyeti ile et ve biranın yerini Fransa’da daha çok kırmızı şarap ve sebze alıyor.

Singapur 82.6
Dünyadaki en düşük bebek ölüm oranına sahip Singapur, sağlık yatırımlarının ve zamanının çoğunu, kronik hastalıklardan koruyucu hizmetlere yoğunlaştırıyor.

İtalya 82.7
Uzun yaşamın şifreleri, yerel zeytinyağı, taze meyve-sebze ve balık gibi Akdeniz diyetinde saklı. Sıcak iklim ve yaşlılıkla fiziksel aktivite vurgusu uzun ömürde kilit rol oyunuyor.

İsviçre 82.8
Nüfusun refahı ve sağlık sistemi, İsviçreliler ne kadar çok çikolata yerse yesin; uzun yaşamalarını sağlıyor.

İspanya 83.1
Aile duygusu, toplumsallık ve siesta, İspanyolların uzun ömrünün anahtarı. Akdeniz diyeti ve düşük kalp hastalığı oranını da ekleyelim.

Japonya 83.6
Yerli sebze ve meyvelere odaklanan düşük kalorili diyet sayesinde Japonlar, dünyadaki herkesten daha az et ve doymuş yağ tüketiyor.

Hong Kong 84
Tai chi, dövüş sanatı egzersizleri, fiziksel ve kardiyovasküler güç, denge ve meditasyon birleşiyor. Hong Kong’da obezite oranı da sigara içme oranı da çok düşük.

Türkiye 75.2 yaş ortalaması ile 62. Sırada.

 

(Visited 209 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info