Engelli Bireylerin Havayolu Seyahatinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapılan bir araştırma, engelli bireylerin seyahat eğilimlerinin sadece yüzde 36’sının havayoluna yönelik olduğunu ortaya koydu. Bunun sebebi havayolu ile seyahatlerde engelli insanlar için sorunların tam anlamıyla giderilemediği ve engelsiz seyahatlerin standartizasyonunun sağlanamamış olması.

Seyahat edeceğiniz havayolu ve havalimanlarının engelli seyahatleri için ne kadar uygun olduğunu mutlaka önceden araştırın. Eğer aktarmalı seyahat edecekseniz; uçuşlarınız arasındaki süreleri mümkün olduğunca uzun tutmaya çalışın. İşte engelli bireylerin veya engelli bir bireyle seyahat edenlerin dikkat etmesi gereken bazı ipuçları:

Uçmak için bir engeliniz olup olmadığını öğrenin

Uçmaya uygun olup olmadığınızdan emin değilseniz, yapılması gereken ilk şey doktorunuzla veya danışmanınızla konuşmak. Havayolları, durumunuzun stabil ve uçmaya uygun olduğundan emin olmak isteyecektir. Bu yüzden rezervasyon yaparken size bazı sorular sorabilir. Ayrıca, sizinle benzer durumdaki insanlarla veya bu alanda uzmanlaşmış yardım kuruluşlarına başvurarak konuyla ilgili tavsiyeler de alabilirsiniz.

Keşif yapın

Özellikle otizm spektrumunda yer alan gezginler için en iyi ipucu, seyahat etmeden önce havaalanını ziyaret etmek ve havaalanlarının sağladığı kaynakları kontrol etmektir. Uçuştan önce, otobüsle veya trenle yolculuk yapmak, özellikle ilk defa gerçekleştirilecek uçuşa hazırlanırken, hem kendi ihtiyaçlarınızı hem de seyahat partnerinizin ihtiyaçlarını değerlendirmenin iyi bir yolu olabilir. Yolculuk öncesi rahatlama veya dikkat dağıtma stratejisi gibi planlar da oldukça iyi fikirler olarak öne çıkıyor.


İlgili Haber | Havalimanları Otizmli Bireylerin Seyahatlerini Nasıl Kolaylaştırabilir?


Rezervasyon Detaylarına Dikkat

Doğrudan havayolu şirketi veya bir seyahat acentası aracılığıyla rezervasyon yaptırsanız da, havayolu şirketinin, yardım gereksinimlerinizi bilmesi sizin sorumluluğunuzdadır. Bu genellikle uçuş rezervasyonu yapıldıktan sonraki adımdır; ancak uçuşunuzdan 48 saat önce mutlaka tamamlanması gerekir.

Tekerlekli sandalyeler ve özellikleri

Manuel veya pille çalışan bir tekerlekli sandalye veya scooter’ı seyahatinizde yanınıza alabilirsiniz. Ancak havayolu şirketinin modelini, ağırlığını ve boyutlarını bilmesi çok önemli bir detay. Böylece uçağa geçerken tüm adımların güvenli olması ve tekerlekli sandalyenin uçağın içine sığacağından emin olunması sağlanır. Eğer tekerlekli sandalye bir güç sistemine sahipse,  nasıl devre dışı bırakılacağını bilmek de önemlidir. Tekerlekli sandalyenin nasıl katlanacağını bilmek çok önemli bir detay. Bu yüzden seyahat öncesi bütün bunları mutlaka bir kaç kez tekrar edin. Eylül 2018’de bir kadın ve engelli oğlunun Ryanair uçuşundan vazgeçmeleri istendikten sonra kendilerini aşağılanmış hissettikleri için dava açtıkları biliniyor. Gerekçe ise hem ön bilgilendirmenin yapılmamış olması hem de personelin tekerlekli sandalyeyi uçağa sığdıramamasıydı.

İlaç ve özel yiyecekler

100 ml’den fazla sıvı ilaç veya yiyecek taşıyorsanız, bunları uçağa alabilmek için bir doktor raporuna ihtiyacınız olacaktır. Tıbbi veya cerrahi implantlarınız varsa, doktor raporu yine bu aşamada da gerekli. Sürekli kullandığınız bir oksijen sistemine ihtiyacınız varsa, uçuştan önce her zaman havayolu şirketine mutlaka durumu danışın.

Ayrıca seyahat ettiğiniz ülkede, herhangi bir ilacın yasal olup olmadığını da iki kez kontrol etmelisiniz. İngiliz Laura Plummer geçirdiği trafik kazası nedeniyle kronik ağrılar çekiyordu. Mısır Hurghada’ya yaptığı seyahatte çantasında bulunan ilaçlar nedeniyle uyuşturucu taşımak suçuyla mahkum edildi ve bir yıldan fazla süre hapis cezasına çarptırıldı.

Sigorta detaylarınızı gözden geçirin

Engellilerin karşılaşabileceği sorunlara aşina olan uzman sigorta şirketleri ile seyahat öncesinde konuşmak iyi bir fikir. Ne yazık ki, uçuşunuzda size ait ekipmanlarınız zarar görebilir. Havayollarının standart şartlar ve koşullar altında geri ödeyecekleri tutarlar konusundaki sınırları oldukça net. Bu nedenle seyahat sigortanızın kapsamı bu tip durumlarda özellikle önemli.

Havaalanı desteği

Havaalanına vardığınız andan itibaren yardım alma hakkınız vardır. Özel yardım resepsiyonuna gitmenize yardımcı olmaları için, çağrı noktalarından destek talep edebilirsiniz. Orada, bagaj ve yatılı destek dahil olmak üzere, seyahatleriniz için yardım ihtiyaçlarınız kontrol edilecektir.

Güvenlik kontrolleri

Güvenlik kontrolleri sırasında tekerlekli sandalyenizde kalabilirsiniz. İzinsiz bir şey taşımadığınızdan emin olmak için kıyafetinizden veya tekerlekli sandalyenizden çeşitli örnekler alınabilir. Bazı güvenlik taramalarından geçirilmek istenebilirsiniz. Bu nedenle havalimanında güvenlik personelini bilmeleri gereken her konuda mutlaka bilgilendirin. Örneğin giysilerinizin altında taşımak zorunda olduğunuz insülin pompaları veya diğer tıbbi cihazlar hakkında mutlaka ön bilgilendirme yapın. Eğer isterseniz, size yapılacak kontrollerin, güvenlik kuyruğunda bekleyen diğer yolculardan daha uzakta bir yerde yapılmasını talep edebilirsiniz.


İlgili Haber | Engelli Dostu Havayolları


Uçağa Gidiş ve Boarding

Havalimanının büyüklüğüne bağlı olarak, yolcu bekleme salonu ve uçağa biniş kapısı arasındaki mesafe uzun bir yol olabilir. Bu nedenle bu aşamada yardım almak paha biçilemez derecede önemli olabilir. Uçağın kapısına ulaştığınızda, binmenin birkaç yolu vardır. Bu yüzden sizin için hangi düzenlemelerin yapıldığını mutlaka sormalısınız. Havaalanı yardım ekibi, siz koltuğunuza transfer olana kadar size yardımcı olmaya devam etmek zorundadır. Uçağa binmek için tekerlekli sandalye kullanıcılarının, manevra kabiliyeti yüksek ve kullanımı kolay özel bir transfer sandalyesiyle uçağa alınmaları ve oturacakları koltuğa taşınmaları gerekir.

Uçakta tuvaleti kullanmak

Uçuşunuz sırasında kişisel rahatlığınız için planlar yapmak konusunda kabin ekibiyle önceden konuşmak iyi bir fikirdir. Kabin ekibi, size uçağın tuvalet kapısına gitmenize yardımcı olabilir. Ancak kendi koltuğunuzdan tuvalete geçişi kendiniz yapabiliyor olmanız gerekir. Zira kabin ekibi tuvaletin içinde size eşlik edemez.

Uçaktan İniş

Tekerlekli sandalye kullanıyorsanız, kabin ekibine, uçaktan indikten hemen sonra tekerlekli sandalyenizi kullanmanız gerektiğini mutlaka hatırlatın. Normal şartlarda uçağı terk eden son kişi siz olacaksınız. Böylece koridor, transfer ekipmanınız ve tekerlekli sandalyeniz için daha uygun bir hale gelmiş olacak.

adbanner