Wanaka Ağacı Turistlerin Tehditi Altında | Boarding Info

Written by 15:04 Destinasyon, SEYAHAT

Wanaka Ağacı Turistlerin Tehditi Altında

GettyImages-602308886

Turistlerin ve turizmin gazabına uğrayan son doğal güzellik Yeni Zelanda Wanaka Gölü’ndeki bu meşhur ağaç oldu.

Muhtemelen hepiniz sosyal medyada bu ağacı en az bir defa görmüşsünüzdür. Oldukça popüler.

Gölün ortasındaki yalnız söğüt ağacı, konu olduğu nefes kesen fotoğraf karelerinin bedelini korkunç bir şekilde ödüyor.

“Wanaka Gölü Ağacı” şuan iyi durumda. Ancak, göldeki su seviyesinin düşük olması, turistlerin yürümeleri ve ağaca tırmanmalarına sebep oluyor. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde ağacın dallarından biri kırıldı.

Bunun sebebi kısmen ağacın hassas bir doğasının olması. Melez bir tür olan ağaç literatürde çatlak söğüt (salix fragilis) olarak geçiyor. Yani oldukça kırılgan.

Hassaslığı ağacın çevresi ile de ilgili. Çünkü kökler soğuk suya neredeyse tamamen temas halinde olduğu için ağacın büyümesi yavaş. Bu yüzden hasar gören kısımların yenilenmesini zorlaştırıyor.

Yeni Zelanda Turizm Kurulu, ağaçtaki bozulmanın önüne geçmek için ağacın etrafına İngilizce ve Mandarin dilinde uyarı levhaları asacak. Ağaca tırmanmanın yasak olduğunu anlatan görsel işaretler de yazının yanına yerleştirilecek.

Queenstown Göller Bölgesi çevresindeki doğal güzelliğin insanlar tarafından bozulacağından endişe eden yerel yönetim, ağaca zarar verilmeye devam edilirse ciddi cezaları gündeme almayı düşünüyor.

Buna benzer şekilde Aborijin kültürüne olan bağlarından dolayı Avustralyalılar, “Büyük Kırmızı Kaya” olarak bildiğimiz Uluru Kayası’na turistlerin tırmanmasını da yasaklamıştı.

Bu yazının ana fikri şu: Biz insanlar, gittiğimiz yerde bir şeylere tırmanmayı ve doğal güzelliklere zarar vermeyi keselim artık lütfen!

(Visited 355 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info