Eski Kabin Görevlisi Japan Airlines’in Yeni Başkanı Oldu

Japan Airlines, 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren, 59 yaşındaki Tottori Mitsuko’nun şirketin yeni yönetim kurulu başkanı olacağını duyurdu. Şirketin şu anki yönetim kurulu başkanı olan Akasaka Yuji ise havayolunun da bağlı olduğu JAL Group’un yönetim kurulu başkanı olacak. JAL Group’un şu anki başkanı Yoshiharu Ueki ise önümüzdeki günlerde emekli olacak.

Tottori Mitsuko’nun yeni yönetim kurulu başkanı olarak atanmasını dikkate değer kılan birkaç farklı nokta var. Birincisi, Mitsuko, büyük bir Japon havayolunun ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

Daha da ilginç olan diğer detay ise Mitsuko’nun profesyonel geçmişinde saklı. Mitsuko, 1985’ten beri Japan Airlines bünyesinde çalışıyor. 20 yaşındayken şirkette işe başlayan Mitsuko, bu yıl, şirketteki 40. yıl dönümünü kutlayacak.

Mitsuko, 1985’ten 2005’e kadar, Japan Airlines bünyesinde, kabin görevlisi olarak çalıştı. O tarihten sonra ise çeşitli yönetim kademelerinde görev yaptı.  2005-2022 yılları arasında, öncelikli olarak kabin görevlileri ve kabin emniyeti ile ilgili pozisyonlarda çalıştı. 2023 yılında, müşteri deneyimi ve marka iletişimi alanlarında yönetici rolü üstlendi.

Bir havayolunun, bu kadar uzun süredir şirkete hizmet eden, sadık bir çalışanını, şirketin başına getirdiğini görmek oldukça sıra dışı bir durum. Yaklaşık 40 yıl, aynı şirkette çalışmak için oldukça uzun bir süre. Kariyerinin yarısından fazlasını müşteriyle yüz yüze görevlerde çalışarak geçirmiş olması da Mitsuko için, önemli bir özellik olarak yorumlanıyor.

Şirket, bu yönetim değişikliğiyle birlikte, tüm uçuş operasyonlarında emniyeti en üst düzeyde sağlamaya yönelik olarak, birlik içinde çaba göstereceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, değerli müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirmeye devam edeceğini, kurumsal değerini yükselteceğini ve sektöre katkıda bulunacağı da eklendi.

Konu, bir havayolu şirketine liderlik etmek olduğunda, Mitsuko’nun deneyiminin sıra dışı olduğu inkar edilemez. Tecrübesini, oldukça yoğun bir şekilde çalışanlara, emniyete ve müşteri deneyimine odaklamış durumda. Diğer havayolu şirketlerinin çoğu, benzer pozisyonlara fiyatlandırma, uçuş ağı planlaması, hukuk gibi konularda daha fazla deneyime sahip olan kişileri atadığı için, Japan Airlines, bu konuda net bir şekilde ayrışacak gibi görünüyor.

Bu görev değişiminin, Japan Airlines’ın 2 Ocak’ta Tokyo Haneda’da yaşadığı korkunç A350 kazasıyla bir ilgisi olup olmadığı da büyük soru işareti. Sonuçta Mitsuko’nun deneyimi, ağırlıklı olarak uçuş görevlileri ve kabin emniyetine odaklanıyor ve birinci önceliğinin “tüm uçuş operasyonlarında en üst düzeyde emniyetin sağlanması” olduğunu açıkladı.

“Onlardan birinin” başkan rolüne atandığını görmenin birçok ön saf çalışanı için gerçekten ilham verici olduğunu düşünüyorum, bu yüzden havayolunun onun liderliği altında nasıl performans gösterdiğini görmek beni heyecanlandırıyor.

adbanner