Qatar Airways CEO'sundan Lufthansa'ya Şok Sözler | Boarding Info

Written by 12:39 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Qatar Airways CEO’sundan Lufthansa’ya Şok Sözler

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, havacılık endüstrisinin en ilginç figürlerinden biri. Al Baker, ITB Berlin Fuarı’nın açılış gününde düzenlenen basın toplantısının Soru-Cevap bölümünde, her zaman olduğu gibi, sektör hakkında eğlenceli yorumlarını eksik etmedi. Bu konuşmanın en dikkat çekici kısımları, Lufthansa’nın yeni kabin tasarımlarına ilişkin analizleri oldu.

Qatar Airways, dünyanın en büyük seyahat fuarlarından biri olan ITB Berlin’de basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda Qatar Airways’in uçuş ağına katacağı yepyeni noktalar açıklandı. Ardından şirketin CEO’su Akbat Al Baker, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bir muhabir, Lufthansa’nın kısa süre önce, Skytrax beş yıldızlı havayolu ünvanını kaybettiğinden bahsetti ve Al Baker’a Lufthansa’nın yeni “Allegris” isimli kabin tasarımları hakkında ne düşündüğünü sordu. Ayrıca Lufthansa Group CEO’su Carsten Spohr tarafından davet edilirse, Lufthansa ile uçup uçmayacağını da sorularına ekledi.

‘Lufthansa, 12 Yıl Geriden Geliyor!’

Al Baker’in bu soruya verdiği yanıtlar, havacılık dünyasında ciddi bir yankı buldu.

Al Baker: “Evet, kabin tasarımlarının resimlerini gördüm. Kendilerini tebrik ediyoruz,. Ancak Qatar Airways’in geliştirdiği ürünlerin, yaklaşık 12 yıl gerisindeler. Onlar, bu çalışmaları yaparken biz de Qatar Airways ürünlerinde bir sonraki evrimimize geçiyoruz.” şeklinde bir yanıt vererek, katılımcıları bir hayli şaşırtan Al Baker, ilginç yanıtlarını sürdürdü.

“Onlarla uçmayı isterdim. Spohr, benim arkadaşım. Tamam, iş hayatında düşmanız (rakibiz) – Ama o benim arkadaşım ve beni davet ederse, kesinlikle uçarım ve ona nerelerede hata yaptığını söylerim. Açıkladıkları kabin ne zaman gelecek bekliyoruz. Her zaman bir ürün duyurusu yapabilirsiniz, ama ürünü hayata geçirmek uzun sürer. Koltuğu geliştirmenin ne kadar sürdüğünü biliyor musunuz? Qatar Airways ile uçarken gördüğünüz Qsuite, yaklaşık beş yıldır geliştiriliyor.”

“Her zaman en iyi ürün ve hizmeti almak için Qatar Airways ile uçmalısınız. Ama bilirsiniz, her zaman koltuk koyabilirsiniz, koltukların etrafına süslü şeyler koyabilirsiniz. Ancak Qatar Airways’in size vereceği o insani dokunuşu asla sunamazsınız. Qatar Airways’te gördüğünüz tutku, misafirperverlik ve ilgiyi asla başka birinde göremezsiniz.”

“Güzel bir koltuk, mahremiyet, tavana kadar olan bölme, sanal pencereler, hepsi iyi. Günün sonunda Qatar Airways’e bu kadar yüksek fiyatlar ödemeye başlamanızın nedeni bu. Çünkü uçaklarımızda bu kadar süslü zırvalık yok, insanların gerçekten sevdiği bir ürünümüz var.” şeklinde konuştu.

Al Baker’in ilginç yanıtlarını videonun 56:15 dakikası itibariyle izleyebilirsiniz.

Al Baker Haklı mı?

Lufthansa’nın yeni kabin tasarımlarını ilk olarak 2017’de duyurması ve hala herhangi bir uçakta kullanıma başlamamış olmaması göz önüne alındığında, Al Baker’in eleştirileri büyük ölçüde haklı görünüyor.

“Tebrikler… ama 12 yıl geç kaldın!” “Carsten’la uçmayı ve ona yanlış yaptığı her şeyi anlatmayı çok isterim!” diyen Al Baker, Emirates’in yeni first class sınıfındaki sanal pencerelere de gönderme yapıyor.

Al Baker’ın, Qatar Airways’in sadece insani dokunuş sunarken, “koltukların etrafındaki süslü şeyler” nedeniyle uçak bileti fiyatlarının arttığını savunarak Qatar Airways’i gösterişsiz bir havayolu olarak konumlandırmaya çalışması da ilginç olarak yorumlandı.

Qatar Airways Trabzon Uçuşlarına Başlıyor

Akbar Al Baker düzenlediği basın toplantısında, Qatar Airways’in 2023’te uçuş ağına yeni ekleyeceği destinasyonları duyurdu. Buna göre havayolu, Chittagong, Juba, Kinshasa, Lyon, Medan, Toulouse ve Trabzon olmak üzere yedi yeni destinasyona uçmaya başlayacak. Qatar Airways ayrıca, Pekin, Birmingham, Buenos Aires, Kazablanka, Davao, Marakeş, Nice, Osaka, Phnom Penh, Ras Al-Khaimah ve Tokyo Haneda olmak üzere, 11 varış noktasına uçuşlarına devam etme kararı aldı. Çok sayıda destinasyona yapılan uçuşlarda, 2023 yılında frekans artışları yapılacak.


(Visited 102 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info