Eski Üniformaları İlk Yardım Çantasına Dönüştüren Havayolu

Korean Air, uçucu mürettebat üniformalarının ileri dönüşümü ile elde edilen 500 adet ilk yardım çantasını, Seul’deki bir yaşlılar merkezi ve ilkokula bağışladı. İlk yardım kitlerinin içinde, havayolunun çalışanlarının bağışları tarafından finanse edilen ateş düşürücü ve soğuk algınlığı ilaçları gibi temel tıbbi ihtiyaçlar bulunuyor. Bu girişim, Korean Air’in devam eden sürdürülebilirlik hamlesinin bir parçası olarak hayata geçirildi. Hizmet dışı kalan can yeleklerinden yapılan makyaj çantaları ve parçalanan bir Boeing 777-200ER uçağından yapılan isim etiketleri de havayolunun diğer ileri dönüşüm projeleri arasında yer alıyor.

Korean Air, Seul’deki iki farklı kuruma, uçucu mürettebatın üniformalarından ileri dönüşüm yoluyla üretilen ilk yardım kitlerini bağışladı. Bu proje, havayolunun daha sürdürülebilir bir şirket olma ve yerel projelere fayda sağlama çabalarının bir parçasını oluşturuyor.

Kıyafetler İlk Yardım Kitlerine Dönüştürülüyor

Kullanım ömürlerinin sonunda şirkete iade edilen mürettebat üniformaları, normalde atılıyor ve imha ediliyor. Bunun nedeni, öncelikle üniformaların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini ve potansiyel bir emniyet riski oluşturmasını önlemek.

Ancak Kore’nin ulusal havayolu Korean Air,  ikinci el üniformaları, ileri dönüşüm ile bir ilk yardım çantası haline getirerek, çok daha faydalı bir kullanım alanı yarattı.

Korean Air, yakın zamanda 500 adet ilk yardım çantası oluşturdu ve havayolunun genel merkezine yakın iki kuruma bunları bağışladı. Artık kullanılmayan, ileri dönüşüme uğramış pilot ve kabin ekibi üniformalarının kullanıldığı kitler, Seul Gangseo Yaşlı Bakım Merkezi ve Incheon Yongyu İlkokulu’na bağışlandı.

İlk yardım çantaları, havayolu çalışanlarının bağışlarıyla finanse edilen temel ilaçları içeriyor. Korean Air çalışanları, kitlere dahil edilecek çeşitli ilk yardım ilaçlarını satın almak için yaklaşık 5 milyon KRW (3.800 Dolar) bağışta bulundu. Bu ilaçlar arasında, ateş düşürücü ve soğuk algınlığına iyi gelen temel tıbbi ihtiyaçlar yer aldı.

Devam eden sürdürülebilirlik çabalarının bir parçası

Havayolunun, Environment, Social and Governance – ESG (Çevre, Sosyal ve Yönetişim) faaliyetlerinin bir parçasını oluşturan bu son proje, şirketin son aylarda hayata geçirdiği çeşitli ileri dönüşüm projelerinin ardından başlatıldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında havayolu, emekliye ayrılan kabin can yeleklerinden üretilen sınırlı sayıdaki çevre dostu makyaj çantasını piyasaya sürdü. “Can yeleği” üzerinden üretilen makyaj çantalarının satışından elde edilecek gelir, küresel çevre kuruluşlarından birine bağışlanacak.

İleri dönüştürülmüş çantalar, doğal cilt bakım ürünleri ve güzellik kavramına çevre dostu yaklaşımıyla tanınan Kore’nin güzellik markası “107” ile işbirliği içinde üretildi. Seyahat boyutundaki altı farklı çeşit cilt bakım ürünü, bu makyaj çantalarının içinde yer aldı.

Makyaj çantaları, yalnızca kullanım ömrü biten can yeleklerinden üretilmekle kalmadı. Aynı zamanda kirliliği ve karbon emisyonlarını en aza indirecek üretim süreçleri de uygulandı. Çantalar, Güneş enerjisi kullanılarak bir fabrikada üretildi ve can yeleklerinin yıkanmasında çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen deterjanlar kullanıldı.

Sınırlı sayıda 4.000 adet ileri dönüştürülmüş makyaj çantası üretildi ve Korean Air’in e-Skyshop portalı aracılığıyla satışa sunuldu.

Mayıs ayında Korean Air, emekliye ayrılmış bir Boeing 777-200ER uçağından, ileri dönüştürülmüş isim etiketleri ve golf topu işaretleyicilerini piyasaya sürdü. Bu proje, havayolunun yeniden satış ürünleri üretmek için, hurdaya ayrılan uçak parçalarını üçüncü kez kullanmasıydı.

İsim etiketleri ve golf topu işaretleri, HL7715 tescilli, parçalarına ayrılan bir Boeing 777-200ER’nin dış gövde parçaları kullanılarak yapıldı. Dünya çapında 95 şehre 11.274 uçuş gerçekleştiren uçak, Mart 2020’de San Francisco’dan Seul Incheon’a yaptığı son uçuşun ardından emekliye ayrıldı.

Daha önce Korean Air, ihtiyaç sahibi topluluklara, uçakta yolculara sunulan battaniyeler kullanılarak üretilen sıcak su torbalarını bağışlamıştı.

Sürdürülebilir Gelecek İçin Çabalayan Koreli Havayolları

Korean Air, bu son girişimle, benzersiz ve orijinal çevre dostu ürünler geliştirmeye ve sergilemeye devam ederken, uygun zamanlarda ileri dönüşüm ile elde edilen kullanışlı ürünleri yerel gruplara bağışlıyor.

Bununla birlikte, üniformaların ileri dönüştürülmesiyle ilgilenen sadece Korean Air değil. Komşusu Asiana Airlines da bu eyleme dahil oldu. Geçtiğimiz yıl, havayolu personel üniformalarını 11 inçlik tablet bilgisayar kılıflarına dönüştüreceğini duyurdu.

Asiana şu anda uçuş görevlileri, bakım çalışanları ve havaalanı personeline ait yıllık yaklaşık 30.000 adet kullanılmaz hale gelen üniformayı imha etmek yerine, tablet kılıflarına dönüştürebilecek bir üretici buldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, tablet kılıfları halka açık satışa sunulmadı. Önemli müşterilere ve Asiana Airlines çalışanlarına dağıtıldı.


İlgili Haber | Korean Air Uçuş Öncesi Yolcularını Tartacak

adbanner