Ethiopian ile Boeing Arasında Gizli Anlaşma

10 Mart 2019’da 157 kişinin yaşamını yitirdiği Boeing 737 MAX kazası yaşayan Etiyopya Hava Yolları, bu uçaklarla uçuşlarına devam etmeyi planladığını duyurdu. Bloomberg’e göre, uçak üreticisi ve havayolu arasında gizli bir anlaşma yapıldı. Havayolunun filosunda bulunan 4 uçağın, gelecek yılın başında hizmete dönmesi bekleniyor.

Havayolunun CEO’su Tewolde GebreMariam, son üç ay içinde Boeing ile yaşadıkları anlaşmazlıkları giderdiklerini ve uçakların yeniden gökyüzü ile buluşması sürecini başlatacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, Etiyopya Havayolları kazanın marka değeri üzerindeki olumsuz etkisi için tazminat talep ediyordu. Ancak ABD’li Boeing’in, Etiyopya için önemli bir “ortak” olmaya devam etmesi nedeniyle, dava açılmamasına karar verildi.

Kaza nedeniyle şirketler arasında zedelenen ilişkiyi toparlamak ve Afrika havacılık endüstrisinin büyümesine yardımcı olacak yeni bir anlaşma üzerinde çalışılıyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz hafta, Etiyopya’yı Afrika’da bir havacılık merkezi olarak konumlandırmak için bir mutabakat zaptı (MoU) imzalandı.

Buna göre, Boeing ve Etiyopya, üç yıl boyunca endüstriyel gelişim, havacılık bilgisi, eğitim ve liderlik olmak üzere dört stratejik alanda birlikte çalışacak.

Tewolde GebreMariam, yeni ortaklık konusunda, Boeing’in havayolunun hedeflerine ulaşması için “kritik” bir öneme sahip olduğunu söyledi.


İlgili Haber | Afrika’da Havacılık Neden Gelişmiyor?


İlgili Haber | 737 MAX ile Uçtuğunuzu Nasıl Anlarsınız?

adbanner