Boeing 737 MAX ile Uçtuğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Ekim 2018’de Endonezya’da ve Mart 2019’da Etiyopya’da arka arkaya düşen ve 346 kişiye mezar olan Boeing 737 MAX uçaklarının uçması tam 20 aydır yasak! Hafta içinde ABD Federal Havacılık Dairesi FAA, uçakların yeniden uçması önündeki engeli kaldırdı.

Kazaya neden olan MCAS sisteminin yazılımının güncellenmesi, pilot eğitimlerinin revize edilmesi, aylardır yerde yatan uçakların eksik bakımlarının giderilmesi, yatay kuyruk trim kablolarının değiştirilmesi ve bir test uçuşunun ardından uçakların uçması önünde bir engel kalmıyor.

Türk Hava Yolları da 15 Nisan 2021’de TK2138 sayılı İstanbul-Ankara uçuşu ile Boeing 737 MAX uçaklarıyla tarifeli seferlere yeniden başladı.

Ama yolcular 25 aylık kış uykusundan uyanan uçaklar ile seyahat etmek konusunda endişeli. THY’nin 12’si İstanbul’da; 13’ü Seattle’da yerde yatan 25 MAX’i hazır. Yani uçuşlarınızda denk gelmesi olası!


İlgili Haber | THY Yolcularını 737 MAX ile Uçmak İçin Nasıl İkna Edecek?


Peki 737 MAX ile seyahat ettiğinizi nasıl anlarsınız?

  • Uçuş öncesinde ‘seatguru’ gibi web siteleri üzerinden sefer sorgulaması yaparak, yolculuğunuzu gerçekleştireceğiniz uçak tipini öğrenmeniz mümkün.
  • Uçuştan önce öğrenmediyseniz. Uçağa bindikten sonra koltuğunuzun ön gözündeki emniyet kartında, uçak tipi olarak 737 MAX veya 737-8 yazdığını görürseniz; birazdan 737 MAX ile uçacaksınız demektir.

Uçağa dışardan bakarak anlayabilmeniz de mümkün.

  • Uçağın kanat uçları hem aşağı hem de yukarı yönde V şeklinde kıvrık bir yapıya sahipse,
  • Motorların içinde olduğu kaportaların arka kısmı düz değil de tırtıklı dişlere sahipse

737 MAX ile seyahat edeceksiniz demektir.

adbanner