F-22 Raptor Çin'in Casus Balonunu Nasıl Patlattı? | Boarding Info

Written by 01:05 SAVUNMA SANAYİİ

F-22 Raptor Çin’in Casus Balonunu Nasıl Patlattı?

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 savaş uçağı, ABD üzerinde uçan Çin’e ait yüksek irtifa balonunu düşürdü. ABD askeri yetkilileri, uçan cismin, ABD askeri tesislerinde casusluk yapmak için kullanılan bir gözetleme balonu olduğunu iddia ediyor. Çin ise balonun casusluk amacıyla kullanıldığı iddialarını reddediyor.

ABD Savunma Bakanlığı (DoD) 4 Şubat 2023’te yaptığı bir açıklamayla, bir F-22 Raptor savaş uçağının, Güney Karolina açıklarında, su üzerinde uçan bir balonu, AIM-9X Sidewinder füzesi ile vurduğunu duyurdu.

Sidewinder, 58.000 ft irtifadan ateşlendi. O sırada balon, 60.000 – 65.000 ft arasında bir irtifada seyrediyordu. ABD ordusu ayrıca görev sırasında, F-22’yi desteklemek için F-15 Eagle ve çok sayıda tanker de konuşlandırdı.

Savunma Bakanlığı, bu esnada operasyonu desteklemek için Donanma’nın USS Oscar Austin denizaltı, USS Philippine Sea kruvazörünü ve bir amfibi çıkarma gemisi olan USS Carter Hall’u konuşlandırdığını duyurdu. ABD ordusu, nasıl yapıldığı ile ilgili detay vermeden, Kanada kuvvetlerinin de balonun uçuşunun izlenmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Balon 28 Ocak’ta Tespit Edildi!

Yüksek irtifa gözetleme balonunun, 28 Ocak 2023’te Amerika Birleşik Devletleri üzerinde uçtuğu tespit edildi. Zeplin, ABD hava sahasına girmeden önce Kanada’yı kat etti.

Başlangıçta, ABD savunma yetkilileri uçan nesneyi ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing KC-135 Stratotanker uçakları ile gözlemledi. Güvenlik tehdidi oluşturmasını önlemek için balonun düşürülmemesi tavsiye edildi.

Ancak Savunma Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın, 1 Şubat 2023’te düşürülme emrini verdiğini, ancak balon Güney Carolina açıklarında suyun üzerine yönlenene kadar operasyonun ertelendiğini duyurdu.

Araştırma mı Yapıyor Yoksa Casusluk mu?

Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III tarafından 4 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri’nin stratejik bölgelerini gözetlemek amacıyla kullanılan balonun, ABD karasuları üzerine indirildiği” ifadelerine yer verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, balonun Çin’e ait olduğunu kabul ederken, uçan ismin, mücbir sebeplerle ABD hava sahasına girdiğini söyledi.

Çin’e ait olan zeplinin, başta meteorolojik amaçlar olmak üzere farklı araştırmalar için kullanılan sivil bir zeplin olduğu belirtilirken, Batı rüzgarlarından etkilenen ve kendi kendini yönlendirme kabiliyeti sınırlı olan zeplinin, planlanan rotadan saptığı bilgisi paylaşıldı.

ABD, bunun bir casus balonu olduğunu iddia ederek, Çin’in açıklamasını reddetti.

Austin yaptığı açıklamada, “Bunun bir gözetleme balonu” olduğunu söylerken, bu gözetleme balonunun, kasıtlı olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı geçtiği; hassas askeri bölgeleri izlemeye çalıştığından emin olduklarını söyledi.

Çin’e ait balonun, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmek üzere Pekin’e yapacağı ziyaretten sadece birkaç gün önce ABD üzerinde uçarken tespit edilmesi oldukça manidar olarak yorumlanıyor.

Blinken’in Çin’e 5-6 Şubat 2023 arasında gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin, yaşanan bu olaylara cevaben ileri bir tarihe ertelendiği de duyuruldu.

(Visited 93 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info