Ferrovial Grubu Londra Heathrow’daki Hisselerini Sattı

Dalaman Havalimanı’nın yüzde 60 ortağı durumundaki Ferrovial Grubu, 2006 yılında, dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olan Londra-Heathrow Havalimanı’na (LHR) yatırım yapma kararı almış ve havalimanının hisselerinin yüzde 25’ini satın almıştı. Şirket, sürpriz bir kararla elindeki hisseleri sattığını duyurdu.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ve özel sermaye grubu Adrian, 29 Kasım 2023 itibariyle, Ferrovial’in elindeki yüzde 25 hisseyi paylaştı. Londra Heathrow Havalimanı’nın yeni hissedarları oldu.

İspanyol grup, 2006 yılında Heathrow Airport Holdings’in yüzde 55,87’lik hissesini satın aldıktan sonra; 2012’de yüzde 10,6’sını Katar Holding’e sattı ve 2013’te payını yüzde 25’e düşürdü.

Ferrovial’ın elinde kalan hisselerin %10’unu Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) alırken; kalan yüzde 15’lik kısmı ise Avrupalı yatırım firması Adrian satın aldı. Bu satışın sonucunda Ferrovial Grubu’nun kasasına 2,37 milyar Sterlin (yaklaşık 3,01 milyar Dolar) girecek.

Mutabık kalınan satışın gerçeğe dönüşebilmesi için, Heathrow Havalimanı’nın ana şirketi FGP Topco, diğer hissedarlar ve düzenleyici kurumların onayı gerekiyor. Satış sürecinin, 2024 ortasına kadar tamamlanması öngörülüyor. Süreç tamamlandıktan sonra Katar, Ferrovial’ın yerine, havalimanının en büyük hissedarı olacak.

Financial Times’a göre, havalimanında hisse dağılımı, Katar Yatırım Otoritesi (%20), Singapurlu GIC Fonu (%11,2) ve Avustralya Emeklilik Vakfı (%11,2) şeklinde. Ayrıca Çinli yatırım şirketi, China Investment Corporation’ın TopCo’da %10 hissesi bulunuyor. Yani tüm süreçler tamamlandığında, Heathrow Havalimanı’nın yüzde 40’ı Katar, Suudi Arabistan ve Çin’e ait olacak.

Ferrovial Havalimanları CEO’su Luke Bugeja, satış kararı yaptığı açıklamada: “Son 17 yılda, hissedarlarımızla birlikte Heathrow’un dönüşümüne katkıda bulunuyoruz ve uzun vadeli yatırımcı rolümüz boyunca bazı mükemmel kilometre taşlarına imza attık. Bunlar arasında 12 milyar Sterlin değerinde bir yatırımın denetlenmesi, Terminal 2’nin inşasıyla kapasitesinin genişletilmesi ve operasyonel performansının iyileştirilmesi yer alıyor. Heathrow’u dünyanın en çok bağlantıya sahip havalimanlarından biri ve Avrupa’nın en yoğun havalimanı haline getirdiğimiz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Londra Heathrow Havalimanı’nda 2023’ün ilk dokuz ayında 59,4 milyon yolcuya hizmet verildi. 2022’nin aynı dönemine göre %34,4 artış kaydedilirken; Eylül ayında yolcu trafiği ilk kez pandemi öncesi seviyeleri aştı.

Ferrovial Grubu, İngiliz havacılık otoritesi CAA’nın, 2024 ile 2026 dönemi için havayollarından talep edilen ücretlerin düşürmesi talebinin, yatırımları olumsuz etkileyeceği konusunda da uyardı.

Ferrovial’in Diğer Havalimanı Yatırımları

Gelecek yılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nde borsaya kote olmayı hedefleyen Ferrovial, şu anda İskoçya’da Aberdeen (ABZ) ve Glasgow (GLA) İngiltere’de Southampton (SOU) havalimanlarında yüzde 50, Dalaman Havalimanı’nda yüzde 60 ve New York JFK Havalimanı Yeni Terminal 1’de yüzde 49 hisseye sahip.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu PIF’nin, çok sayıda küresel yatırımının yanı sıra, havacılık endüstrisinde de milyarlarca Dolar yatırımı bulunuyor. Bunların en önemlisi, henüz faaliyete geçmemiş olan ülkenin yeni ulusal havayolu Riyadh Air ve Riyad’da buluna Kral Salman Uluslararası Havalimanı.

PIF yönetimi tarafından yapılan açıklamada, dünyaya açılan önemli bir kapı görevi gören, birinci sınıf havalimanı kategorisinde yer alan Heathrow’a yatırım yapmaktan duyulan mutluluk ifade edildi. PIF’in Heathrow’a yaptığı yatırım, uzun vadeli bir ortak olarak, şirketi destekleme stratejisiyle uyumlu görünüyor. PIF’nin açıklamasında, Heathrow’un İngiltere’yi küresel ticaret ortaklarıyla birleştirerek, ekonomik büyümeyi teşvik eden en büyük hava trafik platformlarından biri olduğuna vurgu yapıldı.

700 milyar Dolar’dan fazla varlığıyla, dünyanın en aktif egemen servet fonlarından biri durumundaki PIF’nin amacı, Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirmek. Ancak yatırımların çoğunun yurtdışındaki yumuşak güçle ilgili olduğu ve Suudi Arabistan’ı daha ana akım haline getirdiği oldukça açık. PIF’in golf ve futbol gibi sporlara yaptığı yatırımlara bakıldığında bu özellik göze çarpıyor.

Ferrovial’in hisselerini alan Adrian Grubu’nun ise altı farklı İtalyan havaalanında değişen oranlarda hisseleri ve Londra-Luton Havaalanı’nda (LTN) yatırımları bulunuyor.

adbanner