FIFA Emiliano Sala İçin Kararını Açıkladı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, uçak kazasında hayatını kaybeden Emiliano Sala’nın transfer ücreti konusundaki belirsizlikle ilgili kararını açıkladı. FIFA, Cardiff City kulübünün, Nantes’a 6 milyon Euro ödemesine karar verdi.

Arjantinli futbolcu Emilano Sala, Fransa’nın Nantes kulübünden, 15 Milyon Sterlin bonservis bedeliyle, Galler kulübü Cardiff City’e transfer olmuştu. 21 Ocak günü Piper PA-46 Malibu tipi uçakla Nantes’ten Cardiff’e uçan ve Emiliano Sala’yı taşıyan uçak Manş Denizi’nde bulunan Kanal Adası üzerinde düşmüştü. Sala ve uçağın pilotu David Ibbotson yaşamını yitirdi.


İlgili Haber | Ünlü Futbolcu Uçak Kazasında Yaşamını Yitirdi


Yaşanan olay üzerine Cardiff City, 15 Milyon Sterlinlik bonservis ücretinden hiç bir şekilde sorumlu olmadıklarını; çünkü Sala’nın öldüğünde resmi olarak onların oyuncusu olmadığını iddia etti. Nantes kulübü ise olayı FIFA’ya taşıdı.

Dünya futbolunun yönetim organı FIFA, Cardiff’in Fransız kulübü Nantes’e 6 milyon Euro ödemesi gerektiğine hükmetti. 15 Milyon Sterlin’lik bonservis bedelinin 3 taksitte ödeneceği şeklinde yapılan anlaşmanın ilk taksiti olan 6 Milyon Euro Cardiff tarafından ödenecek.

28 yaşındaki Sala ile yapılan sözleşmelerinin yasal olarak bağlayıcı olmadığını iddia eden Cardiff ve paranın tamamını alması gerektiğini düşünen Nantes kulüplerinin, Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a, FIFA’nın kararı için itiraz hakkı bulunuyor. FIFA’nın açıklamasına göre Cardiff’in ödemesi gereken diğer taksitleri ödemesi gerekip gerekmediği açık şekilde belirtilmedi.


İlgili Haber | Emiliano Sala Zehirlendi mi? Kazayla İlgili Yeni Ayrıntılar


Sala’nın babası, kazadan üç ay sonra yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz ay, bir erkek ve bir kadın, Sala’nın otopsi kayıtlarına yasadışı yollardan eriştikleri gerekçesiyle hapse atıldı.

adbanner