Fly Arystan Sektöre Hızlı Girdi

Air Astana’nın alt markası ve Kazakistan’ın ilk low cost havayolu olan Fly Arystan, 1 Mayıs’ta operasyonlarına başladı. Değişen yerel ve bölgesel havayolu ortamına cevaben uçuşlara başlayan havayolu ilk 6 aylık süreçte, 2500’den fazla uçuşta 455 binden fazla yolcu taşıdı! Bu uçuşlarda yüzde 93 zamanında kalkış performansı yakaladı. 

10 Aralık’ta Nur Sultan ile Moskova Zhukovski arasında ilk uluslararası uçuşlara başlama hazırlığı içindeki havayolu, aynı zamanda yıl sonuna kadar başlatılacak üç rota ile toplamda 10 yurt içi rotada uçan bir havayolu haline gelecek.

Aralık ayında 180 koltuk kapasiteli dördüncü Airbus A320’yi filosuna katacak olan Fly Arystan, 2020’nin sonunda 10 ve 2022’de 15 adet A320’nin yer aldığı bir filoya sahip olmanın planlarını yapıyor.

2020 yılının ikinci çeyreğinde hem Karaganda hem de Aktobe merkezli uçuşlara da başlamak isteyen havayolu, önümüzdeki yıl sonuna kadar uçuş ağını 40 güzergaha çıkarmayı hedefliyor.

Kazakistan’daki yurt içi yolcu kapasitesi, özellikle FlyArystan’ın piyasaya çıkmasının da etkisiyle Ekim ayında yüzde 33 arttı.

Muhammed YILMAZ

adbanner