flydubai Smartwings ile Wet Lease Anlaşması Yaptı!

Dubai merkezli düşük maliyetli havayolu flydubai, mevsim gereği yoğunlaşması beklenen dönem öncesi, yolcuların uçuş programlarındaki aksamaların en aza indirilebilmesi için dört adet Boeing 737-800 NG modeli uçağın web lease anlaşmasını imzaladı.

flydubai, Smartwings ile 14 Aralık 2019 ve 25 Ocak 2020 tarihleri ​​arasında geçerli olmak üzere dört adet Boeing 737-800 NG modelinin web lease olarak kiralandığını, yapılan bir anlaşma ile duyurdu.

Smartwings ile yapılan Uçak, Mürettebat, Bakım ve Sigorta (ACMI) anlaşması kapsamında filoya katılacak dört kiralık uçağın, havayolunun 40 adetlik Boeing 737-800 NG filosunu tamamlayacağı ve yoğun sezon öncesi kapasite artırışı sağlayacağı duyuruldu.

Flydubai’nin Çekya merkezli havayolundan dört uçağı kiralamaya yönelik kararı, Mart 2019’dan bu yana 14 adet Boeing 737 MAX uçağının yerde yatıyor olması ile ilintili. Uçakların ne zaman gökyüzüyle buluşacağı henüz kesin değil.

İlgili Haber | Türk Hava Yolları 737 MAX ile Uçmaya Yolcularını Nasıl İkna Edecek?

flydubai İcra Kurulu Başkanı Ghaith Al Ghaith: “MAX uçaklarımızın uzun süredir yerde olması, uçuş planlamamızı yüzde 30 azaltarak operasyonlarımız üzerinde önemli bir olumsuz etki oluşturdu. Yolcularımızın durumdan en az etkilenebilmesi için her türlü çabayı gösteriyoruz ve bu dört ek uçak, daha fazla yolcunun tatil sezonunda daha fazla seyahat etmesini sağlayacak ”dedi.

Al Ghaith, “Daha önce de pek çok başarılı ACMI anlaşmaları yapan IOSA sertifikalı (IATA Operasyonel Güvenlik Denetimi) şirketi olan Smartwings ile ilk set lease anlaşmamızı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye ekledi.

Smartwings, olarak çok büyük değer verdiğimiz flydubai ile olan yeni bir iş ilişkisinden oldukça memnun olduklarını söyleyen Smartwings CEO’su Roman Vik: “Bu anlaşmanın, gelecekte de iki taşıyıcı arasındaki işbirliğini artıracağına inanıyoruz” dedi.

Wet Lease anlaşmaları üzerinden yapılan işbirlikleri, uçma talebinin düşük olduğu sezonlarda, havayollarının uçaklarını daha etkin kullanımını sağlamanın ve ekstra gelir elde etmenin en önemli yollarından biridir.

Smartwings’ten kiralanan dört uçağın tamamı sadece ekonomi sınıfı konfigürasyona sahip. Kiralanan uçaklar, flydubai’nin, Bahreyn, Kolombo, Faisalabad, Karaçi, Kuveyt, Muskat, Multan, Prag ve Sialkot hatlarında uçacak.

 

adbanner