Genel Havacılıkta En Çok Satılan Uçak Modeli

Cirrus Vision Jet, genel havacılıkta “en çok satan jet” ünvanını kazandı. Uçakta, acil otomatik iniş butonu ve paraşüt sistemi de dahil olmak üzere birçok gelişmiş emniyet özelliği bulunuyor. Cirrus Vision Jet, pilotlara daha fazla durumsal farkındalık sağlayan ve uçuş sırasında iş yükünü azaltan Otomatik Radar özelliğini de sunuyor.

Cirrus, 2022’de 90 adet Vision Jet’i müşterilerine teslim etti. Bu da Vision Jet’in üst üste dördüncü kez, genel havacılıkta “en çok satan jet” unvanını kazanmasını sağladı. Bu başarının en temel nedeninin, uçağın sahip olduğu etkileyici emniyet özellikleri olduğu söyleniyor. Öyle ki, uçakta herhangi bir acil durum yaşandığında, yolculardan biri, yalnızca tek bir düğmeye basarak, uçağın otonom şekilde inmesini sağlayabilir. Peki Cirrus Vision Jet başka hangi özelliklere sahip?

Cirrus Vision Jet, bir pilot ve altı yolcu ile uçabilen çok hafif özel jet sınıfına giren bir uçak. Maksimum 1476 km menzile sahip olan uçak, bir adet Williams International FJ33-5A turbofan motorunu kullanarak, saatte 574 km hıza ulaşabiliyor. Ancak bunlar, Cirrus Vision Jet’in sahip olduğu etkileyici ve gelişmiş özelliklerden sadece birkaçı.

Emniyetli Geri Dönüş

Devrim niteliğinde bir acil otomatik iniş sistemi olan ile pazarlanan Vision Jet, bu özellik etkinleştirildiği an itibariyle, kendi kendine uçan bir uçağa dönüşüyor ve inişe uygun en yakın havaalanına yönleniyor. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Ağustos 2020’de bu sistem onaylandı.

Etkileyici sistem, Garmin International ve Cirrus Aircraft işbirliğiyle geliştirildi. Vision Jet’in kabininin tavanına yerleştirilen bir buton, sistemin etkinleştirilmesi gerekti durumlarda, yolcuların kolayca erişebilmesine olanak sağlayacak şekilde konumlandırıldı. Sistem yalnızca uçağın kontrolünü üstlenmekle kalmıyor, aynı zamanda hava trafik kontrolüyle iletişim kuruyor ve uçağı tamamen durdurarak yolcuların uçaktan tahliye edilmesine olanak tanıyor. Kusursuz teknoloji, herhangi bir pilot veya yolcu müdahalesi olmadan, zorlu hava ve arazi koşullarından kaçınan bir uçuş planı oluşturmak için mevcut tüm uçak verilerini kullanıyor. Bu, yolculara en üst düzeyde emniyet algısı sunuyor.

Modern emniyet teknolojisi

Emniyetli Geri Dönüş özelliğine ek olarak, Vision Jet, modern emniyet teknolojisiyle donatıldı. Cirrus Uçak Paraşüt Sistemi (CAPS) uçaktaki bu modern sistemlerin en önemli örneklerinden biri. CAPS sistemi, acil durumlarda uçağın emniyetli bir şekilde yere inmesini sağlıyor.

Bu sistem, uçağın burnunda saklanıyor ve etkinleştirildiği an paraşüt patlatılıyor. Paraşütü açılan uçak, bir daha kullanılamayacak hale gelecek olsa da yolcuların emniyetli bir şekilde yere ulaşmasını sağlıyor. Paraşüt sistemi, bugüne kadar uçakları ve yolcuları emniyetli bir şekilde düşürmek için birçok kez kullanıldı.

Kokpitte, tam işleve sahip bir otomatik pilot ve otomatik gaz kolu bulunuyor. Garmin’in çok işlevli ekranları, uçuş planlamasından haritalamaya kadar, uçuşla ilgili en çok kullanılan bilgileri burada sergileniyor. Aslında teknoloji sadece kokpitte bitmiyor. Cirrus sahipleri, Cirrus IQ Uygulaması sayesinde, uçaklarının yakıt ve oksijen miktarını mobil cihazları ile her an görebiliyor.

Otomatik Radar

Otomatik Radar, Cirrus’un ileri teknoloji repertuarına eklenen en yeni özellik durumunda. Temmuz 2023’te Cirrus, Vision Jet’in pilotlara daha fazla durumsal farkındalık sağlayan ve pilotun uçuş sırasındaki görevlerini azaltan gelişmiş Otomatik Radar özelliğine sahip olacağını duyurdu.

Garmin teknolojisiyle desteklenen bu sistem, pilotların yaklaşmakta olan hava durumunu manuel olarak tarama ihtiyacını önemli ölçüde azaltıyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde ve pilot istenen menzili seçtiğinde, radar otomatik olarak ilerideki alanı kontrol ediyor ve yaklaşan hava durumu hakkında gerçek zamanlı bir senaryo sunmaya başlıyor. Daha sonra ekrandaki görüntü, pilotun rota boyunca koşulları görebilmesi için, 16 renkli bir paletle, mümkün olduğunca fazla ayrıntı verecek şekilde, zemindeki karışıklığı da ortadan kaldıracak şartları oluşturarak geliştiriliyor.

Cirrus Vision Jet, yolculara en üst düzeyde emniyet algısı sağlarken, zamandan ve paradan tasarruf etmek için geliştirildi. Bu gelişmiş emniyet özelliklerinin yanı sıra, Wi-Fi ve deri koltuklar gibi kabin içi olanaklar, uçağı her türlü rekabette öne çıkarmak için yeterli oluyor.


İlgili İçerik | Uçaklarda Neden Her Yolcu İçin Paraşüt Yok?

adbanner