Gezginlerin Seyahat Kaygıları Artıyor!

Dünya genelinde Seyahat Güvenliği konusunda yapılan bir araştırmanın sonucunda; sadece 10 gezginden birinin seyahat etmek ile ilgili herhangi bir kaygısı olmadığı ortaya çıktı!

2019 yılında gezginlerin; sağlık, güvenlik ve haber alma başlıklarında yaşadığı seyahat kaygıları, bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

25-70 yaş aralığında yıllık geliri 35 bin ile 200 bin Dolar arasında değişen gezginlerin katıldığı araştırmada, yüzde 87’lik kesim seyahat güvenliğine yönelik endişe duyduğunu ama bunun seyahat etme isteğini engellemediğini söylüyor.

Yüzde 6, endişelerinin seyahatleri üzerinde önemli bir etkisi olacağını; yüzde 47 endişelerinin planlarını “biraz” etkileyeceğini; yüzde 41 ise endişelerinin 2019’daki seyahatleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını belirtiyor.

Katılımcıların % 48’i seyahat güvenliği endişesini aşmak için daha fazla araştırma yapacağını; % 30’u hiçbir şey yapmayacağını, % 25’i ise her türlü kriz senaryosu için kendini hazırlayacağını söylüyor.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan en önemli bulgulardan biri terörizmin gezginler için öncelikli bir endişe olmadığının görülmesi. Bu yıl, ankete katılanların % 69’u en büyük seyahat tehdidi olarak herhangi bir saldırıya uğramak veya suça karışmak olduğunu söylerken; yüzde 67’si sağlık ve tıbbi konular; % 41’i ise terörizmi görüyor. Geçtiğimiz yıl terör tehdidinin seyahat üzerindeki endişesi ilk sıradaydı.

2018’de, seyahat edenlerin yüzde 22’si seyahat güvenliği endişeleriyle varış yerlerini değiştirmek isteyeceklerini söylemişti. Ancak bu yıl oran % 14’e düştü.

Avrupa’ya seyahat konusundaki endişelerin de azaldığı görülüyor. Bu yıl, ankete katılanların % 54’ü Avrupa’ya seyahat etmeyi planlıyor.

2019’da seyahat kaygısının en yüksek olduğu ilk dört kıta: Afrika (% 87), Orta Doğu (% 84), Güney Amerika (% 80) ve Asya (% 74) oldu.

Bu yıl, Afrika’ya seyahat ile ilgili “endişeli” veya “çok endişeli” katılımcıların sayısı geçen yıla göre % 39’dan % 56’ya yükseldi. 2018’de, katılımcıların % 17’si, 2019’da ise % 30’u Afrika’ya seyahat konusunda “çok ilgilendiklerini” bildirdirse de; kaygı seviyesinin azaltmadı.

adbanner