Uçuş Ekibi Havalimanı Yolunda Soyuldu

American Airlines’da görev yapan uçucu ekip, havalimanına giderken yolda silahlı saldırganlar tarafından soyuldu!

16 Mart sabahı erken saatlerde gerçekleştirilmesi planlanan, American Airlines’ın 1204 sefer sayılı Kosta Rika’nın San José şehrindeki Juan Santamaría Uluslararası Havalimanı’ndan (SJO) Miami’ye yapılacak uçuş, akıllara durgunluk veren bir nedenle yedi buçuk saat rötar yaptı. Şirketin uçuşa gelmek üzere otelden çıkan mürettebatını taşıyan minibüsü, yolda durduruldu ve mürettebat silah zoruyla soyuldu.

Sabah 5:20’deki kalkış için, mürettebatın otelden 3: 40’ta alınması gerekiyordu. Ekibi alan ve havalimanına doğru yola çıkan minibüs, yolda plastik bir kutunun üzerinden geçti. Görünüşe göre kutu oraya bilerek konulmuştu!


İlgili Haber | En Büyük Havalimanı Soygun Vakaları


Sürücü, aracın altına sıkışan kutuyu almak için araçtan indi ve o esnada elinde bıçağı olan bir adam, sürücü koltuğuna atladı. Herkesin cep telefonu ve elektronik cihazlarını istedi. Cüzdanların kendilerine kalabileceğini söyledi. Ardından başka bir adam da minibüsün sürgülü yan kapısını açtı ve içeriye atlayarak silahını sallamaya başladı. Söylenenlere göre, silahını herkes eşyalarını teslim edene kadar insanların başına tuttu.

Operasyon tamamlandı, silahlı kişiler olay yerinden ayrıldı ve şoför, mürettebatı yeniden otele geri götürdü.


İlgili Haber | Pilotlar Kokpitte Silah Taşıyabilir mi?


Üç yıl önce American Airlines, Venezuela’ya uçan son havayolları arasındaydı. Hükümet havayolunun bilet satış gelirine el koyduktan sonra bile (yerel para biriminde bilet satmayı bıraktılar) bu uçuşlar havayolu için oldukça karlıydı.

Caracas uçuşları, güvenliklerin yolcuların bavullarını yağmalamak için uçağa göndermediği durumların yaşandığı olaylarla anılıyor. Altyapı bakımlarının ihmal edilmesi nedeniyle, bir yolcu köprüsünün çöktüğü ve Iberia’nın mürettebatından birinin körükten aşağı düştüğü bir olay bile yaşandı. Caracas uçuşlarında görev yapan uçuş ekiplerine, adam kaçırma olaylarından nasıl kaçınılacağı konusunda tavsiyeler bile veriliyordu.


İlgili Haber | İlk Yolcu Körüğü Ne Zaman Hangi Havalimanında Kullanıldı?


Ancak Kosta Rika’da yaşanan bu olay oldukça şaşırtıcı. San José, genel olarak Latin Amerika’nın tehlikeli şehirleri arasında gösterilmiyor. Gün doğumundan önce yollara düşmek, şehirdeki ideal akışın dışında. Üstelik havaalanına gitmeye çalışan Amerikalılar için bu daha da sıra dışı bir durum. Komplo teorisyenleri ve spekülatörler, ekibi taşıyan minibüs şoförünün de işin içinde olabileceğini, yoldaki çarptıkları kutunun, şöföre durması için bir bahane yaratmış olabileceği düşüncesini savunuyor..

Neyse ki yaşanan olay büyük bir sıkıntı doğurmamış.

adbanner