Global Entry Nedir? Nasıl Alınır?

Sıklıkla uluslararası uçuş yapanlar için, bugüne kadar, seyahat deneyimini kolaylaştırmak üzere birçok yenilik hayata geçirildi. Bunlar arasında en bilinenleri, Global Entry ve TSA PreCheck gibi resmi ve CLEAR gibi özel programlar.

Havalimanlarında ciddi zaman kazandıran Global Entry, yurt dışından Amerika Birleşik Devletleri’ne varışta, önceden onaylanmış, düşük riskli yolcular için hızlandırılmış izin sağlayan ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) programıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin, ülkeye giren yolcuların risk analizini önceden değerlendirdiği ve süreci hızlandırdığı ya da yavaşlattığı bir organizasyon olarak özetlenebilir.

Global Entry, uluslararası seyahatler için oyunun kurallarını değiştiriyor

Global Entry Programı’na dahil olan kişiler, uzun pasaport kuyruklarında beklemek yerine, havalimanlarındaki Global Entry kiosklarından birine giderek işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilir. Bu işlem, kimliğinizin, biyometrik verilere dayalı olarak doğrulanması temeline dayanıyor. Ardından genellikle hiç sıra beklemenize gerek kalmadan ülkeye girişinizi sağlayacak bir memur ile sizi baş başa bırakıyor. Kısacası Global Entry, sık sık uluslararası seyahat edenler için oyunun kurallarını değiştiriyor.

Global Entry Programı’na Kimler Başvurabilir?

Global Entry’ye katılmak için özel bir başvuru yapmanız gerekiyor. Global Entry Programı, ABD vatandaşlarına ve ABD’de daimi ikamet edenlere açık. Yani Green Card ile ABD’ye giden Türk vatandaşları da bu kapsama dahil.

Global Entry Programı ayrıca, Arjantin, Bahreyn, Brezilya, Kolombiya, Almanya, Hindistan, Meksika, Hollanda, Panama, Singapur, Güney Kore, İsviçre, Tayvan ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere bazı yabancı ülkelerin vatandaşlarına da sunuluyor. Kanadalılar, Global Entry’nin Kanada’daki eşdeğeri olan NEXUS programına başvurarak, Global Entry ayrıcalıklarına da hak kazanıyor.

Global Entry almaya hak kazanabilmeniz için herhangi bir cezai suçtan hüküm giymemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca herhangi bir ülkedeki gümrük, göçmenlik veya tarım düzenlemelerini veya yasalarını ihlal etmemiş olmanız gerektiğini de unutmayın.

Global Entry Hangi Havalimanlarında Geçerli?

Global Entry, ABD’de uluslararası uçuş yapılan hemen hemen tüm havalimanlarında mevcut.

Global Entry, ABD’nin Ön Gümrükleme yaptığı yerlerde de geçerli

Sistem, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uluslararası geçişleri için değil, aynı zamanda Dublin, Abu Dabi, Nassau, Toronto gibi Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ABD Ön Gümrükleme işlemlerinin yapıldığı havalimanlarında da bulunuyor.

Global Entry İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Global Entry’ye başvurmak için, öncelikle bir Güvenilir Gezgin Programı (Trusted Traveler ProgramsTTP) hesabı oluşturmanız gerekiyor. Son yıllarda ziyaret ettiğiniz tüm ülkeleri listelemeniz gerekeceği için, özellikle sık seyahat eden biriyseniz, başvuruyu tamamlamanız biraz fazla zaman alabilir.

Belirli bir süre sonra (bazen günler, bazen haftalar sürer) ön onayınız size iletilir. Bu noktada sizden, bir Global Entry kayıt merkezlerinden birinde randevu oluşturmanız istenir. Alternatif olarak, yurt dışından Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerken de bir görüşme yapabilirsiniz. Global Entry kayıt görüşmenizi tamamlamak istediğinizi göç ofisindeki görevliye bildirmeniz yeterlidir.

Global Entry Fiyatı Ne Kadar?

Global Entry’nin 100 ABD Doları tutarında iade edilmeyen bir başvuru ücreti bulunuyor. Bu ücret, hem ilk kez başvurunuzda hem de gelecekte üyeliğinizi yenilediğinizde tahsil ediliyor. Ancak Global Entry veya TSA PreCheck için geri ödeme sunan çok sayıda kredi kartı bulunuyor. Bu nedenle çeşitli bankaların kredi kartlarının özelliklerini inceleyerek, hiç bir ödeme yapmadan Global Entry sahibi olmanız da mümkün.

Bu tip bir durumda Global Entry başvuru ücretini kartınızdan ödedikten sonra, bu ücretin otomatik olarak size geri ödeneceğini unutmayın. Bu tip özelliklere sahip birden fazla kredi kartına sahipseniz, bu haklarınızı, aileniz ve arkadaşlarınız için de kullanabilirsiniz.

Global Entry Ne Kadar Süre Geçerli?

Global Entry, onaylandıktan sonraki ilk doğum gününüzden başlayarak, beş yıl süreyle geçerlidir. Başka bir deyişle, başvuru için doğru bir zaman planlaması yaparsanız, Global Entry üyeliğinizi yaklaşık altı yıl sürdürebilirsiniz. Örneğin, doğum gününüz 1 Ocak ise ve 1 Şubat 2023’te onay aldıysanız; üyeliğiniz 1 Ocak 2029’a kadar geçerli olacaktır.

Global Entry başvuru ücreti 100 Dolar

Yenileme yapmak isteyenler, Global Entry üyeliğinizin sona erme tarihinden bir yıl öncesine kadar yenileme başvurusu yapabiliyor. Erken yenileme yaparsanız, üyeliğinize yine tam beş yıl eklenir. Bu nedenle her zaman mümkün olan en kısa sürede yenileme başvurusu yapılması öneriliyor. Global Entry üyeliğinizin sona ermesinden sonra yenileme yapmak isterseniz; o zaman süreç çok daha uzun ve karmaşık.

Global Entry Yalnızca Belirli Havayolları İçin mi Geçerli?

TSA PreCheck, sadece belirli havayollarında uçtuğunuz durumlarda geçerli olsa da Global Entry, uçmayı seçtiğiniz havayolundan bağımsız olarak geçerlidir.

Çocuklar İçin Ayrıca Global Entry Alınması Gerekiyor mu?

Her yaştan çocuğun kendi Global Entry üyeliğine ihtiyacı var. Ebeveynlerin üyeliği çocuklar için geçerli değildir. Yani yeni yürümeye başlayan çocuğunuz olsa bile, yalnızca kendi üyelikleri varsa Global Entry’de size eşlik edebilir.

Global Entry Aldığınızdan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Bunun için yapmanız gereken hiçbir şey yok. Bir ABD havaalanına indikten sonra bir Global Entry kioskuna gittiğinizde, sadece biyometrik verilerinizi sağlamanız gerekecek.

Genel olarak, uçuş rezervasyonunuza Bilinen Yolcu Numaranızı (Known Traveler Number-KTN) eklemeniz tavsiye ediliyor. Çünkü bu, ikincil taramaya (biniş kartınızda “SSSS” olarak gösterilir) girme olasılığınızı en aza indirir.

Global Entry Nasıl Kullanılır?

Bir göç ofisine girdiğinizde, Global Entry kiosklarını aramanız yeterlidir. Günümüzde yeni, temassız ve kağıtsız kioskların kullanıma sunuluyor. Kiosklardan birinin önünde durmanız yeterli. Makina sizin biyometrik verilerinizi alacak ve eğer sistemin üyesiyseniz, size bir görevli memurun yanına gitmenizi söyleyecek.

Global Entry, biyometrik verileriniz üzerinden işlem yapar

Global Entry için özel bir sıra bulunuyor. Standart olarak, göçmenlik memuru sadece pasaportunuzu isteyecek ve beyan edecek bir şeyiniz olup olmadığını soracak ve ardından yolunuza devam edeceksiniz. Bazı durumlarda, nereye seyahat ettiğiniz, seyahatinizin amacının ne olduğu gibi daha geniş bir sorgulamaya maruz kalabilirsiniz. Bilgileriniz ile ilgili herhangi bir uyarı bayrak varsa, ikincil bir taramaya maruz kalabilirsiniz.

Beyan edecek bir şeyiniz olup olmadığı konusunda, her zaman dürüst olmanız gerektiğini unutmayın. Global Entry üyesiyseniz ve yalan söylüyorsanız, üyeliğiniz kalıcı olarak iptal edilecektir ve bu kimsenin kaybetmek isteyeceği bir ayrıcalık değildir. Beyan etmeniz gereken şey, uçtuğunun havayolunun uçakta sunduğu ikramlar arasından, Amerika Birleşik Devletleri’ne bir muz getirmek kadar basit bir şey için bile olabilir.

Global Entry – TSA PreCheck – NEXUS – CLEAR Farkları

Genellikle Global Entry, TSA PreCheck, NEXUS ve CLEAR arasındaki farklar konusunda bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Peki bu sistemlerin birbirinden farkı nedir?

Global Entry, TSA PreCheck ve NEXUS, Güvenilir Gezgin Programlarıdır ve birbirlerinin yerine geçerler:

  • NEXUS’a kaydolursanız NEXUS, Global Entry ve TSA PreCheck alırsınız
  • Global Entry’ye kaydolursanız, Global Entry ve TSA PreCheck alırsınız
  • TSA PreCheck’e kaydolursanız, sadece TSA PreCheck alırsınız
  • Her program size bir Bilinen Gezgin Numarası verir. Bu nedenle bu programlardan herhangi biri, size TSA PreCheck ayrıcalıkları kazandırabilir. Bu programların her birinin ayrıntılarına daha yakından bakalım.

TSA PreCheck Nedir?

TSA PreCheck, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havalimanlarında hızlandırılmış güvenlik hizmeti sunar. TSA PreCheck kulvarını kullanırken ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızı veya sıvılarınızı çantanızdan çıkarmak zorunda da değilsiniz. Tüm vücut tarayıcısından geçmek yerine, metal dedektörü ile aranırsınız.

TSA PreCheck size ciddi zaman kazandırabilir

Bu, genellikle daha deneyimli ve sık uçan yolcuların dahil olduğu bir süreç olduğu için, havalimanlarında TSA PreCheck sıralarının çok daha hızlı ilerlediğini de görebilirsiniz.

Üç Güvenilir Gezgin Programı arasında en az kapsamlı olanı TSA PreCheck’tir. Çünkü bu üyelik size Global Entry veya NEXUS imkanlarını kazandırmaz.

NEXUS Nedir?

NEXUS size yalnızca TSA PreCheck ve Global Entry sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Kanada’da hızlandırılmış göçmenlik hizmeti de sunar. İlginç bir şekilde NEXUS, 50 Dolar olan fiyatı ile bu programlar arasındaki en ucuz seçenektir.

Bunun öncelikli nedeni, sistemin, ABD ve Kanada arasında sık seyahat edenler için tasarlanmış olması ve NEXUS’a kaydolabileceğiniz çok fazla merkez bulunmamasıdır. Global Entry veya TSA PreCheck hizmeti sunan bazı kredi kartları, bu hizmeti NEXUS için vermez.

CLEAR Nedir?

TSA PreCheck ve Global Entry’den ayrıdır ve süreçleri devlet tarafından yürütülmez. CLEAR, havaalanlarında, belirli stadyumlarda ve diğer mekanlarda geçiş güvenliğini hızlandırmak için biyometrik verileri depolayan özel bir teknoloji şirketidir.

CLEAR, havalimanında güvenlik süreciniz hızlandırabilen özel bir programdır.

CLEAR ile biyometrik verilerinizi onaylayabilir ve akabinde genellikle kimlik kontrolüne girmeden doğrudan güvenlik kuyruğuna gidebilirsiniz (TSA PreCheck’iniz varsa, yine bu kuyruktan devam etme hakkınız bulunuyor)

Global Entry Almaya Değer mi?

Global Entry almak için şartları taşıyorsanız ve herhangi bir nedenle sık sık uluslararası seyahat ediyorsanız, Global Entry almak sizi önemli ölçüde memnun edecektir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç şey:

  • Bilgiliyseniz ve doğru seyahat kredi kartını kullanıyorsanız, sisteme kaydolmanın size hiçbir maliyeti olmayacaktır.
  • Global Entry sayesinde yıllar içinde seyahatlerinizde çok ciddi zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda uluslararası seyahatlerden sonra, iç hat aktarmalarınız varsa, bu uçuşlara yetişememe stresiniz ortadan kalkabilir.
  • İlk kayıt süreci biraz zaman alsa ve bir görüşme planlamanız gerekse de yenileme işlemler oldukça kolay. Herhangi bir seyahatten Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerken yenileme görüşmenizi yapabilirsiniz.
  • Global Entry ayrıca TSA PreCheck’e erişmenizi sağladığı için çok avantajlı.
  • Global Entry için uygun değilseniz, Mobil Pasaport’u araştırın. Bu program, uygun yolcuların, pasaport ve gümrük bilgilerini, bir uygulama aracılığıyla göndermelerine olanak tanır ve varış sürecini kolaylaştırır. Mobil Pasaport’u kullanmak ücretsizdir ve ön onay gerektirmez.

Bu yüzden Global Entry’nin büyük avantajları olsa da Mobil Pasaport’un en iyi ve en kolay alternatif olduğunu söylemek mümkün.

adbanner