Hangi Havayolları İsrail’e Uçmaya Devam Ediyor?

Geçtiğimiz hafta sonu, Filistinli militan grup Hamas’ın, İsrail’e karşı gerçekleştirdiği son yılların en büyük saldırıları ile başlayan şiddet olayları, İsrail genelindeki havalimanlarında ciddi aksamalara neden oldu. Oluşan olağanüstü durum, bazı havayollarının İsrail uçuşlarını başka bir destinasyona yönlendirmesi veya iptal etme kararı alması nedeniyle, havalimanlarının kapanmasına yol açtı. Peki hangi havayolları İsrail’e uçmaya devam ediyor?

FlightRadar24 verileri, 9 Ekim 2023 Pazartesi sabahı itibariyle, Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na (TLV) yapılan çok sayıda uluslararası uçuşun devam ettiğini gösteriyor.  Bu uçuşların çoğu, Avrupa ve Orta Doğu üzerinden gerçekleşiyor. Ancak daha uzaklardan gelen, Air Seychelles Havayolları’nın Airbus A320neo ile Victoria’dan gerçekleştirdiği ve EL AL Havayolları’nın Boeing 787 ile New York’tan yaptığı uçuşun da sorunsuz devam ettiği görülüyor.

EL AL’ın İsrail’in bayrak taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde, Tel Aviv-New York gibi finansal açıdan getirisi yüksek rotalardaki uçuşlarının devam etmesi pek şaşırtıcı değil. Ulusal havayolunun ayrıca, Boston, Los Angeles, Milano, Roma ve Venedik gibi destinasyonlardan da Tel Aviv’e uçuşlarında herhangi bir iptal durumu görünmüyor. Diğer İsrailli havayolu şirketi Israir’in de Catania, Rodos ve Tivat gibi şehirlerden uçuşları sorunsuz yapıldı.

İsrailli olmayan havayollarının Tel Aviv’e yaptıkları uçuşların sayısı normale göre daha az. Ancak tamamen uçuşların durdurulduğunu söylemek mümkün değil. Bu yazının yayına hazırlandığı sırada Tel Aviv’e uçuşlarına devam eden başlıca havayolları arasında Air Europa ve Iberia (her ikisi de Madrid’den), flydubai (Dubai’den) ve Ryanair (Viyana’dan) vardı.

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un da Tel Aviv seferleri devam ediyor.

Bir çok şirket, İsrail’deki durumu çok yakından izlemeye devam ediyor ve bu ülkeye yapacayaptıkları uçuş programlarını sürekli gözden geçirmeye devam ediyor. Seyahat rezervasyonu yapan yolcularına, havaalanına gitmeden önce web sitesinden uçuş durumlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Görsel: Gil Cohen-MAGEN/AFP

Virgin Atlantic ve British Airways, Tel Aviv’e seyahat eden yolcular için ücretsiz rezervasyon değişikliği veya iptal olanağı sağlayan esnek politikalar uygulamaya başladı.

“e müşterilerimize isterlerse seyahat tarihlerini ücretsiz olarak değiştirebilmelerine olanak tanıyan esnek bir rezervasyon politikası başlattık. Uçuşların şu anda ayarlanmış kalkış saatleri ile önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanıyor.”

Hangi Havayolları İsrail Uçuşlarını İptal Ediyor?

İsrail’e farklı havayolu şirketleri uçmaya devam ediyor olsa da bu eğilimin tersine davranan havayollarının sayısı da oldukça fazla. CBS, dün American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines’ın Tel Aviv uçuşlarını geçici olarak askıya aldığını duyurdu. FlightAware verilerine göre, bu yazının hazırlandığı sırada, Tel Aviv Havalimanı’nda 44 iptal edilen kalkış ve 47 iptal edilen varış seferi vardı.

Görsel: Amir Cohen-REUTERS (11.07.2023)

İsrail’deki durumdan çok etkilenen havayolları arasında Macaristan’ın düşük maliyetli havayolu Wizz Air var. Reuters’e göre havayolu, Tel Aviv uçuşlarını bir sonraki duyuruya kadar iptal etti. İptal edilen uçuşlar, havayolunun mevcut uçuş programlarının yaklaşık %2,3’ünü oluşturuyor. Bu da iptal edilen seferlerin, şirket için oldukça önemli bir kayıp olması anlamına geliyor. Reuters ayrıca Air France ve Finnair’in de İsrail uçuşlarını durdurduğ.unu, easyJet’in de bu konuda bir hazırlık içinde olduğunu söylüyor.

Kaynaklar: Simply Flying, CBS, FlightAware, FlightRadar24.com, Reuters

adbanner