Havaalanına Ne Kadar Erken Gitmelisiniz?

İster sık seyahat eden biri olun; isterseniz hayatınızda ilk kez uçağa binin; herkes için yanıt bekleyen ortak bir soru var: ‘uçuştan önce havaalanına ne kadar erken gitmeliyim?’

Uçuştan saatler önce havalimanına gidilmesi gerektiğini düşünenler de var; işi mümkün olduğunca son dakikaya bırakanlar da. Tartışmanın hangi tarafında olursanız olun, kimse zamanını boşa harcamaktan hoşlanmıyor. Aldığınız aksiyonun sonucuna göre, terminalde uzun bir süre boş oturmak zorunda kalabilir veya uçağınızı kaçırdığınız için yeniden bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

Pandemi ile birlikte, COVID-19 test ve aşı kontrollerinden, personel eksikliği nedeniyle uzayan güvenlik kuyruklarına kadar, hava yolu ile seyahatlerin çeşitli aşamalarına yeni lojistik engeller eklediği için, bir asırdır yanıt aranan soruya cevap bulmak daha da zor bir hale geldi.

Seyahatinizin varış noktasının yanı sıra; birkaç önemli detay üzerinde düşünerek, zamanlamanızı belirlemek daha doğru gibi görünüyor.

  • Yurt içi mi yoksa yurt dışına mı seyahat ediyorsunuz?
  • Gideceğiniz havaalanı ne kadar büyük veya yoğun?
  • Havayolunuzun check-in gereksinimleri ve uçuş öncesi özel şartları var mı?
  • Gideceğiniz ülkenin giriş şartlarını araştırdınız mı?

Seyahat ettiğiniz havaalanına bağlı olarak başka belirsiz gecikmeler de olabilir. Örneğin bazı havayolları, belirli destinasyonlardan yapılacak uçuşları için, kalkış saatinden dört saat önce havalimanda olmanızı ve kalkıştan 60 dakika önce de uçağın kapısında hazır bulunmanız gerektiğini belirtiyor.

Bu uygulama, prensip olarak havalimanına erken giden yolcular için bile kulağa dramatik gelebilir. Ancak bazı noktalarda, özel bir gümrük, pasaport ve sınır geçişi prosedürleri uygulanıyor olması nedeniyle yolcuların erkenden meydana gelmesi gerekebiliyor. Bu nedenle uçuştan önce, uçacağınız havayolunun tavsiyelerini dikkate almak ve meydana biraz erken gelmek sorunsuz bir seyahat için daha doğru gibi görünüyor.

Havalimanına ne kadar erken gitmeniz gerektiği ile ilgili planınızı, uçuş zamanını da göz önünde bulundurarak yapmanız faydalı olabilir.

  • Seyahat edeceğiniz tarih, yılın yoğun ve özel bir dönemi mi?
  • Uçacağınız saat, günün yoğun saatlerinden mi?
  • Gideceğiniz meydanın evinize uzaklığı, first ya da Business class biletiniz veya öncelikli yolcu statüsünde olmanız nedeniyle daha hızlı geçiş önceliğiniz ve erişim kolaylığınız var mı?
  • Beş kişilik bir aile ile mi seyahat ediyorsunuz?
  • Otomobilinizle gidiyorsanız, otoparkın yoğunluk ve yakınlık durumu nedir?
  • Uçağınızı kaçırırsanız bunun maliyeti ne olur?

gibi sorulara da yanıt aramak gerekiyor.

Risk seven biriyseniz, biletinizin ve/veya havayolunuzun ne kadar kısıtlayıcı olduğunu da önceden bilmekte fayda var. Bunu belirlemek için biletinize ilişkin ücret kuralları ve politikalarını okumanız da gerekebilir.

Bütün bu sorulara ve sorunlara sağlıklı yanıtlar/çözümler ürettikten sonra seyahat planlaması yapmak ve havalimanına ne kadar süre önce gitmeniz gerektiği sorusuna yanıt aramaya hazırsınız demektir.

Aşağıda, havaalanına ne kadar erken gitmeniz gerektiğini belirlemek ve uçağınızı kaçırmamak için ya da terminalde koşuşturmak zorunda kalmamanız için her zaman geçerli bazı ipuçlarını paylaşıyoruz:

İç hat uçuşları için

İç hatlarda uçuyorsanız ve büyük bir havaalanından uçacaksanız; uçak altına vermeniz gereken valiziniz varsa, yoğunluğu da düşünerek, havalimanına uçuştan en az iki saat önce gidin. Yalnızca kabin bagajı ile seyahat edecekseniz, online check-in yapıp biniş kartınızı kendiniz alabiliyorsanız, uçuşunuzun kalkış saatinden 75-90 dakika önce havalimanına gelmek yeterli olabilir.

Check-in işlemleri ve bagaj teslimi gibi prosedürler için ayırmanız gereken zamanı, uçacağınız meydanın büyüklüğü ve yoğunluğunu düşünerek mutlaka göz önünde bulundurun. Kalkış saatinden en az 30 dakika önce check-in işlemini tamamlamanız gerektiğini unutmayın.

Bu noktada kabin bagajı ile ilgili temel kuralları aklınızda tutmanızda fayda var. Kabin bagajı ile uçacağınızı düşünüp, bagajınızın uçağa alınamayacağını öğrendiğinizde çok geç olabilir!

Uluslararası uçuşlar için

Uluslararası seyahatlerde, havayolları genellikle kalkış saatinden üç saat önce havalimanında olmanızı tavsiye ediyor. Bulunduğunuz ülkeden ayrılmak için negatif sonuçlu Covid-19 testi ibraz etmeniz gerekebilir. Eğer böyle bir zorunluluk yoksa bile uçağınızı bir şekilde kaçırırsanız o ülkeye yeniden girebilmek için test sonucu ibraz etmeniz istenebilir. Ayrıldığınız ve gitmek istediğiniz ülkenin test ve aşı kurallarını mutlaka detaylı şekilde inceleyin. Havalimanına varış planlaması yaparken bu durumları göz önünde bulundurun.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) raporları, pandeminin dünya genelinde havalimanlarında büyük gecikmelere neden olduğunu gösteriyor. COVID-19 öncesi, her yolculuk için (check-in, güvenlik, pasaport kontrolü, gümrük ve bagaj teslimi) seyahat süreçlerinde, yaklaşık 1,5 saat harcayan yolcuların işlem süreleri neredeyse iki katına çıktı. IATA, en büyük süre artışlarının check-in ve sınır kontrolünde olduğunu söylüyor.

Bayram tatili ve özel günlerde

Milli ve dini bayramlar, yarıyıl tatilleri, özel günler, yılbaşı gibi, daha fazla insanın seyahat etmesi nedeniyle terminallerdeki yoğunluğun, normalin çok üzerine çıktığı zamanlarda ise yukarıdaki önerilere bazı detayları eklemekte fayda olabilir.

Uzmanlar, terminallerdeki kuyrukların çok uzadığı tatil dönemlerinde, özellikle son dakika rezervasyon yaptırırsanız, uçağı kaçırma olasılığınızın çok daha yüksek olduğunu söylüyor. 

Uçağınızın kalkışına çok az bir zaman kaldıysa, havayollarının size özel muamele yapmasını veya diğer yolcuların güvenlik kuyruğunda sizin öne geçmenize her zaman izin vereceğini düşünerek hatalı bir karar almayın. Bu tür bir yardım talebi reddedilmenizle sonuçlanacağı gibi, check-in saatini kaçırdıysanız uçağa binmenize imkan olmayabilir.

Bugüne kadar yaşanmış olaylarda, havalimanı otelinin servisinin geç kalması, otoparkta yer bulamamak, yetersiz personel, trafik sıkışıklığı, lastiğinizin patlaması ve daha pek çok gerekçe, güvenlik kuyruğunda öne geçme talebinin reddedilmesi iile sonuçlandı. Uçuşlarını kaçıran yolcular, yüksek değişim ücretleri ödemek veya bazı durumlarda yeni bilet satın almak zorunda kaldılar.

adbanner