Havacılık Efsanesi Pan Am Havayolları Geri Dönüyor

ABD merkezli Centurion Travel isimli seyahat acentesi, 2025 yılında, Boeing 757 uçağı ile havacılık tarihine nostaljik bir yolculuk gerçekleştirmek üzere harekete geçti. Plan kapsamında, efsanevi Pan American (Pan Am) markası yeniden canlandırılacak. Şirketin amacı, ABD’li ikonik havayolunun klasik uçuş rotalarında, özel bir deneyim sunmak. Sadece 50 business class koltuğa sahip dar gövdeli uçakla yapılacak bu uçuşlar için her türlü lüks detay düşünüldü.

1927 yılında kurulan Pan Am, ünlü ‘Clipper’ uçaklarıyla gerçekleştirdiği uçuşlarla, uluslararası hava yolculuğunun zirvesi olarak anılıyordu. Jet çağının öncüsü olan havayolu, 1960’larda Boeing 707’yi ve 1970’lerde Boeing 747 jumbo jeti piyasaya tanıttı.

Sonraki yıllarda, uçuş rotalarının çoğunda artan rekabete yenik düşen Pan Am, 1991’de iflas etti. Havayolunu yeniden canlandırmak için yapılan iki farklı girişim de başarısız oldu.

Pan Am markasını ve logosunu kendi lisansı altında kullanmak için gerekli ödemeyi yapan Centurion Travel, 27 Haziran – 9 Temmuz 2025 tarihleri ​​arasında, Atlantik’in her iki yakasındaki bazı şehirleri kapsayan bir tur programını satışa çıkardı. İki haftalık tur programının ücreti, kişi başı 65.500 Dolar olarak belirlendi. Bu ücrete uçuşlar haricinde konaklama ve çoğu yemek ücreti de dahil.

Tarihi yolculuk New York’tan başlayacak ve ilk durak Pan Am Clippers uçaklarının uğrak noktası Bermuda olacak. Portekiz’in başkenti Lizbon ile devam edecek programda bir sonraki nokta Fransa’nın Marsilya şehri olacak. Pan Am’ın uçuş programlarında her zaman yoğun bir şekilde yer alan Londra ile devam edecek olan tur, New York’a dönüş yolunda, İrlanda’nın batı kıyısındaki Foynes ile devam edecek. Foynes transatlantik uçuş yapan Pan am uçaklarının düzenli olarak uğradığı ara noktalardan biriydi. Havacılık tutkunları için Pan Am’ın hatıralarını yad etmesini amaçlayan, lüks bir kabin içi donanıma sahip Boeing 757 ile yapılacak tur, 9 Temmuz 2025’te yine başladığı nokta olan New York’ta sona erecek.

Bu özel tur, orijinal Pan Am logosu ve markasının tüm haklarına sahip olan, Pan American World Airways LLC’nin şu anki CEO’su Craig Carter tarafından yönetilecek.

Centurion’un web sitesinde, “Seyahatin bir meta haline gelmesi, genellikle A noktasından B noktasına en ucuz şekilde ulaşmanın bir yolu olduğu gerçeğine daha fazla alıştığımız için, seyahatin Altın Çağı’nı hatırlatmak istiyoruz” şeklinde bir ifade yer alıyor. Seyahatin başlı başına muhteşem bir deneyim olduğu, yolculuğun da varış noktası kadar önemli ve özel olduğu bir dönemin izlerini yeniden canlandırmanın amaçlandığı belirtiliyor.

Tur için kullanılacak Boeing 757-200 ile ilgili ve yolculuk süresince görevlilerin Pan Am üniforması giyip giymeyeceğine dair resmi bir açıklama yapılmadı. Seçilen uçak tipi de ilginç. Çünkü Pan Am, tarihinde 757 ile hiç uçuş yapmadı.

Filosunda üç adet 757-200 bulunan ABD’li charter havayolu New Pacific Airlines’ın bu turu gerçekleştirmek üzere seçilen havayolu olduğu söyleniyor. Ancak Centurion veya havayolunun kendisi tarafından bu haber doğrulanmadı.

adbanner