Havalimanında Otonom Bagaj Traktörleri

Charlatte Autonom, Toulouse-Blagnac Havaalanı ve Air France ortak proje geliştirdi. Havalimanında yolcuların bagajlarını uçağa taşımak için otonom traktör fikri hayata geçirildi.

AT135 model bagaj traktörlerinin testine 15 Kasım’da başlandı. Aracın bagaj toplama alanı ile uçak arasında yaptığı operasyonlar test ediliyor. Charlatte Manutention ve NAVYA’nın bir iştiraki olan Charlatte Autonom tarafından geliştirilen traktörü, Groupe 3S’den supervisorleri denetliyor.

Air France uçuş operasyonlarını, Toulouse-Blagnac Havaalanı ise altyapısın bu test için entegre etti.

Toulouse-Blagnac Havaalanı Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Crébassa: “Bu test akıllı havaalanı tasarım sürecinin somut bir adımı, bu yenilikçi adım hayata geçtiğinde yolcularımız için her şey daha verimli olacak. Dünya genelinde böylesi bir ilkin, öncü havacılık kenti Toulouse Havalimanı’nda gerçekleşmesi doğal.” dedi.

İlgili Haber | Air France Sadeleşerek Büyüyecek!

Araç, çevreyi tanıyan, her yöndeki engelleri tanımlayan ve kararlar verebilen akıllı sensörlere sahip. Lidar, kameralar, GPS, kilometre sayacı ve otonom direksiyon yazılımı ile donatılan araç, havaalanında bağımsız olarak gezinme yeteneğine sahip.

Traktör, operasyonları sırasında, bagajları, valiz toplama alanında toplayarak, uçağın bulunduğu önceden programlanmış varış noktasına götürüyor. Uçağın yakınındaki görevliler traktörü boşalttığında, otonom araç yeniden yeniden bagaj toplama alanına dönüyor.

Air France BT ve Teknoloji İnovasyonu Başkanı Vincent Euzeby: “Otonom bir bagaj traktörünün kullanımını kolaylaştırarak; onu operasyonel süreçlerimize mükemmel bir şekilde entegre ederek, Air France’ın, operasyonel performansını daha da iyileştirmek ve müşterilerin seyahat deneyimini geliştirmek konusundaki tutkusunu bir kez daha kanıtlamış olduk. Bu test, havaalanlarımızdaki otonom araçların daha yaygın bir hale gelmesinin ilk adımı.” diye konuştu.

Teknoloji ve inovasyonu operasyonel süreçlerine yansıtmak konusunda önemli adımlar atan Air France-KLM Grubu, Temmuz ayında, iki ABD havaalanında yüz tanıma teknolojisini kullanan biyometrik biniş testlerini de başlatmıştı.

adbanner