Havalimanında Pasaportunuzu Taratırken Neden Dikkat Etmelisiniz?

Çoğu insan, havalimanında check-in esnasında veya güvenlik kuyruğundan geçerken, pasaportunu taratması gerektiğinde iki kez düşünmez. Ancak bundan sonra bunu bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. İngiltere’de bir kadın yolcu, pasaportunu taratırken yaşadığı bir problem nedeniyle 8.000 Sterlin (9.700 Dolar) ödediği tatilini iptal etmek zorunda kaldı.

Birleşik Krallık pasaportu sahibi Emily Allen, eşi ve iki küçük çocuğu için Yunanistan’ın Korfu Adası’nda her şey dahil bir tatil rezervasyonu yaptırdı.

Aile üyeleri, uçuş için Londra Heathrow Havalimanı’na (LHR) gelip, self-servis check-in kiosklarına ulaşana kadar her şey yolundaydı. Emily Allen, pasaportunu, tarayıcıya yerleştirdi. Yanlış şekilde yerleştirdiğini anladıktan sonra, pasaportu geri çıkardı. Ancak bu sırada pasaportunun ilk sayfasında bulunan fotoğrafın kenarında küçük bir yırtık oluştu.

Yaşananları havalimanındaki personele anlatan Allen, kendisine pasaportu yapıştırmak için bir bant bulmasının tavsiye edildiğini söyledi. Daha sonra da bu geçici çözümün yeterli olmayacağı fark edildi.

Allen, havayolunun görevlileri tarafından uçağa alınmadı. Kendisine, Yunan yetkililerin onun ülkeye girişini reddedip, kendisini İngiltere’ye geri gönderebileceği söylendi.

Bunun üzerine Allen ailesi seyahati tamamen iptal etme kararı aldı. Çünkü acil durum pasaportuna başvursa bile, pasaportun kendisine ulaşması iki günü bulabilirdi.

Emily Allen, seyahat sigortalarının yaşadıkları kaybı karşılamasını talep etti. Ancak ödemiş oldukları 8.000 Sterlin’in sadece yarısını geri alabildiler.

Yaygın yasa dışı göç ve insan kaçakçılığı vakaları nedeniyle, dünyanın pek çok ülkesi hasarlı pasaportlara karşı çok sıkı politikalar uyguluyor. Pasaportlardaki küçük yırtıklar bile, yolcuların uçağa alınmaması veya ülkeye giriş yapmasının reddedilmesi için yeterli geçerli neden olarak kabul edilebiliyor. Geçtiğimiz günlerde pasaportundaki küçük yırtık nedeniyle Qatar Airways tarafından Phuket uçuşuna kabul edilmeyen bir yolcu, ilk uçakla Fethiye’ye gelmişti.

adbanner