Havada Uçağın Kapısı Açılır mı?

17 Ocak günü, Avustralyalı Qantas Havayollarına ait Los Angeles-Sydney seferi yapan Airbus A380 uçağında, yolculardan biri Sydney’e 1 saat kala uçağın kapısını açmaya çalıştı. Kabin ekibinin hemen müdahele ederek yerine oturttuğu yolcu, inince polis tarafından gözaltına alındı. Hakkında 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı…

Seyir esnasında veya kalkıştan hemen önce, uçağın kapısını açmaya çalışan sorunlu yolcular ile ilgili bu tür haberlere sıkça rastlıyoruz.

Oysa bu eylemi gerçekleştirmeye çalışan yolcu için durum aslında çok mantıksız.

Çünkü fiziksel olarak, uçak içindeki ve dışarıdaki basınç farkından ötürü yolcu biniş veya acil çıkış kapılarını açmak imkansız❗️

Yerden 10 bin metre yüksekte, saatte 850 kilometre hızla seyreden bir uçağın her santimetrekaresine ortalama 0,5 kilogram basınç uygulanıyor. Basınç farkından ötürü kapılarda contalar şişiyor. Kapıları gövdeye bağlayan mekanik kilit ve elektronik uyarılar da mevcut. Böyle bir durumda kokpitteki sistemler, pilotları ikaz ediyor.

Ancak 26 Mayıs 2023’te Güney Koreli Asiana Havayolları’nın Airbus A321 uçağında, yolculardan biri, son yaklaşma esnasında uçağın acil çıkış kapısını açmıştı.

adbanner