Havayolları Neden Tarife Değiştiriyor?

Sık sık havayolu ile seyahat eden biriyseniz, büyük ihtimalle uçtuğunuz havayolunun tarife değişiklikleri sebebiyle bir mağduriyet yaşamışsınızdır. En mükemmel seyahat planını yapmış olsanız bile, uçacağınız havayolu, hazırladığınız programı önemli ölçüde değiştirmenizi gerektirecek değişiklik kararları alabilir. Program ve tarife değişiklikleri, çoğumuz için istenmeyen bir durum olsa da bazı yolcular tarafından bu durum, en azından belirli koşullarda, bir lütuf olarak da görülebiliyor.

Peki havayolu şirketlerinde yaşanan tarife değişikliklerinin sebebi ne? Yolcu olarak bu tip değişikliklerden nasıl yararlanabilirsiniz?

Havayolları neden tarife değişiklikleri yapıyor?

Havayolu şirketlerinde uçuş planlamak, sürekli değişiklikler yaşanan, karmaşık bir oyun gibidir. Uçuş planlamada çalışan kişiler, bir destinasyona olan talep, uçak kullanımı, bağlantıları optimize etme, herhangi bir seyahat kısıtlaması veya hava sahası kapanışı ve daha pek çok faktörü, her durumda dikkate almak zorunda.

Bu gibi sebeplerle, havayollarının uçuş programlarını veya tarifelerini sürekli olarak değiştirmesi yaygın bir durumdur. Çoğu havayolu, yaklaşık bir yıl sonra yapacağı uçuşlar için rezervasyon kabul ediyor olsa da uçuş programları, kalkış tarihi yaklaştıkça kesinleştiriliyor.

Uçuşunuzda tarife değişikliği olup olmadığını sürekli kontrol etmelisiniz

Çoğu yolcu, acil durumlar haricinde, uçuşlarını en az iki ay öncesinden planlıyor. Bu noktada karşımıza çıkan tarifeler, genellikle güvenilir oluyor. Ne kadar uzak bir tarihe rezervasyon yaparsanız, bir tarife değişikliği ile karşılaşma ihtimaliniz o kadar yüksek anlamına geliyor.

Havayollarının bir yıl sonrası için yayınladığı tarifeler, çoğunlukla genel bir planlamanın sonucudur. Oysa bu durum, çoğu uçuşun, rezervasyon alınmaya başladığı dönem ile uçuşun fiilen gerçekleştirileceği zaman arasında, tüm tarife değişikliklerine açık olduğu anlamına gelir.

Program ve tarife değişiklikleri, farklı biçimlerde olabilir:

  • Bir uçuşun zamanı değiştirilebilir. Bu durum, uçuşların bazen birkaç dakika ötelenmesine; bazen de birkaç saat kaydırılmasına neden olur.
  • Uçuşun gerçekleştirileceği rota için kullanılan uçak tipi değişebilir. Talep veya diğer faktörlere bağlı olarak, havayolları belirli rotalarda operasyon yapan uçakları değiştirme kararı alabilir.
  • Bir rotada yapılan uçuşlar tamamen iptal edilebilir. Bazen o rotada oluşan talep, havayollarının umduğu gibi gitmez ve bu rotada yapılan uçuşlar, tamamen iptal edilebilir.

Tarife Değişiklikleri İçin Seyahat Programınızı Sürekli Takip Edin

Teorik olarak havayolları, tarife değişikliklerinden etkilenen yolcularına (e-posta ve bazen telefonla) ulaşıyor. Ancak, genellikle bu bilgilendirmeler zamanında yapıl(a)mıyor.

Bir uçuş rezervasyonu yaptıysanız, seyahat tarihi yaklaştıkça uçuşunuzun durumunu, şirketin kendi web sitesi üzerinden izlemenizi ve sorgulamanız tavsiye ediliyor.

Bu sadece program/tarife değişiklikleri için değil, aynı zamanda uçuş öncesi talep ettiğiniz koltuk seçimlerinin de değişmediğinden emin olmak için geçerli. Çok önceden rezervasyon yaptıysanız, uçuşunuzun durumunu birkaç haftada bir kontrol edebilirsiniz. Eğer bir kaç hafta içinde gerçekleşecek bir uçuşa rezervasyon yaptıysanız, birkaç günde bir uçuş durumunu kontrol etmeniz, hayal kırıklığı yaşamanızı önleyebilir.

Daha iyi bir uçuşa geçmek veya para iadesi almak için tarife değişikliklerini kullanın

Havayolunun tarife değişikliği yapması, her zaman kötü bir senaryo olmak zorunda değil. Bazen bu tip değişiklikler, yolcular için memnuniyet verici durumlara da dönüşebilir:

  • Önemli bir tarife değişikliği varsa, havayolu genellikle hiçbir ekstra ücret ödemenizi beklemeden, size başka bir uçuşa geçmeniz konusunda izin verir.
  • Önemli bir tarife değişikliği varsa ve siz artık seyahat etmek istemiyorsanız, nakit para iadesi alma hakkınız olabilir. Para iadesi almaya hak kazanmak için, yaşanan değişikliğin ne kadar büyük olması gerektiğine ilişkin politika, havayoluna göre değişir.
  • Tarife ilk açıldığında, uçmak istediğiniz bir destinasyon için, ucuz bilet rezervasyonu yaptıktan sonra, uçuş tarihi yaklaştıkça bir tarife değişikliği yaşanırsa; bunu lehinize kullanmanız da mümkün. Tarife değişikliğinden sonra, uçuşunuzu değiştirirken fark ücreti ödemezsiniz. Bu nedenle, başka bir uçuşa ücretsiz geçiş yapabilirsiniz:
  • İlk rezervasyon yaptığınızdaki duruma göre daha pahalı olabilecek, zamanlaması daha uygun olan bir uçuş için yeniden rezervasyon hakkı kazanabilirsiniz.
  • Potansiyel olarak daha konforlu bir uçakla yapacağınız bir uçuşa rezervasyon yapabilirsiniz. Örneğin, premium kabinden satın aldığınız bir bilet ile belki daha iyi bir kabin sınıfında uçabileceğiniz bir uçuşa yeniden rezervasyon hakkı bulabilirsiniz.
  • Satın almış olduğunuz koltuktan çok daha iyi bir koltuk seçeceğine, ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.
  • Ancak, uçuş tarifenizde çok kısa süreli değişiklik yaşandıysa; havayolunun size büyük avantajlar sunmasını beklemeyin. Tarife değişikliğinin boyutu büyüdükçe, havayollarının sizi mağdur etmemeye çalışacağından emin olabilirsiniz.

Ödül biletlerde tarife değişikliklerini avantaja çevirme

Millerinizle satın aldığınız veya ödül bilet olarak tabir edilen biletle gerçekleştireceğiniz bir uçuş öncesinde, tarife değişikliği yaşandıysa, bu durum hem iyi hem de kötü olabilir.

Tarife değişikliğini kendi lehinize çevirebilirsiniz

Uçtuğunuz hava yolunun sık uçan yolcu programını kullanıyorsanız, o zaman tarife değişikliği genellikle olumludur. Normalde çok daha fazla mil gerektirecek bir uçuşa yeniden rezervasyon yapma hakkı elde edebilirsiniz. Havayolları, kabinde başka ödül bilet ile alınabilecek koltuğu olmasa bile, sizi uçurmak için, kabinde ekstra ödül bilet koltuğu açabilir.

Tarife değişikliklerinin gerçekten karmaşıklaştığı alan, ortak ödül biletleridir. Örneğin, American AAdvantage millerinizi Qatar Airways ile yapacağınız bir seyahat için kullandığınızı ve bağlantılı uçuşunuzu kaçırmanıza neden olabilecek büyük bir tarife değişikliği yaşadığınızı varsayalım. Bu tip bir durumda, genellikle seyahat planınız yeni uçuşlarla güncellenir. Ancak seyahat edeceğiniz havayolundan bizzat kendiniz rezervasyon yaptırmış olsaydınız, diğer senaryoya göre çok daha az esnekliğe sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.


İlgili HaberUçağınız Rötar Yaparsa Tazminat Alabilir misiniz?

adbanner